• 12 December 2024
Jak położyć gładź szpachlową?

Jak położyć gładź szpachlową?

  • 0

Wykańczanie ścian jest istotnym etapem remontu mieszkania. Jeśli chcemy, aby ściany były idealnie gładkie i wyglądały jak nowe, musimy na nie nałożyć gładź. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gładzi szpachlowych: cementowe, gipsowe, wapienne, polimerowe. Jak położyć gładź szpachlową? Cały proces nie jest wcale łatwy i wymaga przede wszystkim dokładności. Odpowiednia aplikacja tego produktu sprawi, że ściany staną się wyrównane i gotowe do dalszych zabiegów.

Jakie narzędzia i materiały przydadzą się do położenia gładzi szpachlowej?

  • gładź szpachlowa
  • grunt
  • taśma malarska
  • papier ścierny
  • gips szpachlowy
  • szpachelki
  • taśma albo siatka ochronna (opcjonalnie)
  • dwie pace stalowe :długa i krótka
  • wiertarka z mieszadłem do gipsu
  • poziomica
  • pędzel malarski
  • odzież ochronna, okulary, maseczka

 Zobacz również:

Jak położyć gładź szpachlową krok po kroku?

  1. Przygotowanie powierzchni oraz naprawa wszelkich uszkodzeń ściany

W przypadku kiedy w danym pokoju ściany zostały już pomalowane, musimy pozbyć się starych powłok farb olejnych, klejowych i wszystkich odpadających ze ściany farb. Z łatwością usuniemy farbę, używając do tego zwykłej szpachelki. Usuwamy ze ściany także odpadające części tynku. Kiedy już ściany zostaną oczyszczone, możemy uzupełnić ewentualne ubytki i rysy, używając do tego celu gipsu szpachlowego czy też masy szpachlowej z mikrowłóknami.

  1. Zabezpieczenie problematycznych miejsc

Kolejnym krokiem przed rozpoczęciem nakładania gładzi jest zabezpieczenie podłogi przed zabrudzeniem. W narożnikach stosujemy profile ochronne, na delikatne miejsca nakładamy siatkę ochronną. Taka siatka zabezpieczy je przed późniejszym pękaniem i powstawaniem rys. Na samym końcu, dokładnie gruntujemy ściany, dzięki wysokiej jakości preparatowi, gładź uzyska zwiększoną przyczepność. Grunt najlepiej nanośmy szerokim pędzlem, uwzględniając przy tym wszystkie miejsca. Następnie czekamy, aż on dobrze wyschnie. Jeśli powierzchnia jest bardzo gładka, wówczas dobrze, jeśli wcześniej nadamy jej nieco chropowatości. Wystarczy, że przejedziemy całą powierzchnię papierem ściernym.

  1. Przygotowanie zaprawy

Gładź szpachlową przygotowujemy zgodnie z opisem umieszczonym na opakowaniu. Najpierw nakładamy warstwę na jedną część gładzi. W tym celu przyda się prostokątna, długa paca. Gładź szpachlową nakładamy od dołu do góry, po czym wygładzamy ją, wykonując półkoliste ruchy. Po zaaplikowaniu mieszanki sprawdzamy, czy jest ona, równa na ścianie, sięgając po poziomicę. Co ważne, gładź szpachlową musimy dosyć sprawnie wygładzić, gdyż czas jej schnięcia jest krótki.

  1. Szlifowanie ściany

Jeśli gładź szpachlowa dobrze wyschła, możemy rozpocząć niezbyt przyjemną czynność szlifowania. Tylko precyzyjne szlifowanie pozwoli nam otrzymać doskonale gładką i przyjemną w dotyku ścianę. Do tej czynności przyda nam się packa wyposażona w drobnoziarnisty papier lub siateczka do szlifowania. Na rynku dostępne są również nieco bardziej profesjonalne urządzenia do szlifowania, które wciągają od razu pył, przez co ich użycie jest bardziej komfortowe. Przyda się nam także ochronna maseczka i okulary (zwłaszcza jeśli szlifujemy sufit).

  1. Usuwania resztek pyłu

Na sam koniec ścianę porządnie odkurzamy, a w ten sposób usuwamy zalegający na niej pył. Pamiętajmy o zagruntowaniu jeszcze raz powierzchni przed samym malowaniem. W ten sposób farba będzie doskonale trzymać się powierzchni ściany.

Nakładanie gładzi szpachlowej na sufit

Nakładanie gładzi na sufit jest bardziej problematycznym zabiegiem, aniżeli aplikowanie jej na ściany. Po pierwsze jest to uciążliwe, gdyż musimy trzymać ręce cały czas w górze, po drugie podczas szlifowania niestety leci na nas pył. Taka czynność wymaga od nas doświadczenia i sporych umiejętności. Jeśli chcemy nałożyć gładź szpachlową w całym pomieszczeniu, wówczas zacznijmy właśnie od sufitu. Nakładamy gładź szpachlową w kierunku okna, po czym kierujemy się w głąb pomieszczenia. Jeśli nie czujemy się na sile, możemy skorzystać z usługi profesjonalnej firmy.

Jak położyć gładź szpachlową wałkiem?

Narzędzia, jakie potrzebujemy to:

  • szpachelka do gładzi
  • wałek o długości włosa 15-18 cm albo 8-10 mm
  • drążek z gwintem
  • gładź gipsowa
  • papier ścierny

Nakładanie gładzi wałkiem krok po kroku

Taki sposób nakładania gładzi gipsowej wałkiem polecany jest zwłaszcza do większych powierzchni. Nie jest on skomplikowany, aczkolwiek musimy przygotować odpowiednie narzędzia.

  1. Najpierw trochę zwilżamy wałek wodą, w ten sposób uzyska on lepszą chłonność i przyczepność wybranej mieszanki.
  2. Następnie przystępujemy do nakładania masy, należy ją aplikować pasami raz od góry do dołu i od dołu do góry. Niekiedy wystarczy 1 warstwa, a czasem będzie potrzebna druga.
  3. Po nałożeniu warstw czekamy, aż one trochę wyschną, po czym wyrównujemy powierzchnię przy użyciu szerokiej szpachli. Wykonujemy też czynność równomierne, nie odrywając od ściany szpachli. Czyścimy przy tym, co jakiś czas szpachelkę.
  4. Na końcu dokładnie szlifujemy całą powierzchnię, zaczynając od kątów ścian czy narożników. Nakładanie gładzi wałkiem jest wygodniejszym sposobem na wyrównanie powierzchni ściany czy sufity.