• 19 May 2024
Ogrodzenie kute jak zrobić 

Ogrodzenie kute jak zrobić 

Ogrodzenie kute jak zrobić: masz w planach ogrodzenie działki i wymarzyłeś sobie postawienie kutego ogrodzenia, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? W pierwszej kolejności dobrze przemyśl z czego ma być wykonane to ogrodzenie. W poniższym artykule przybliżymy Ci tajniki powstawania ogrodzeń kutych. Dowiesz się między innymi czy ogrodzenie wykonane na zamówienie jest opłacalnym zakupem i jaka jest różnica w cenie pomiędzy standardowymi modelami, a tymi zaprojektowanymi przez klienta.

Jaki sposób stawiania ogrodzeń kutych jest najlepszy?

Pierwszym sposobem jest wykonanie ogrodzenia z zakupionych w sklepie paneli oraz elementów do bram kutych. Jeżeli jednak nie wiesz czy poradzisz sobie z takim zadaniem możesz zdecydować się na zakup gotowego produktu lub na stworzenie projektu według własnego autorstwa. Przy pierwszej opcji wszystko, co potrzebne do wykonania ogrodzenia, należy zamówić, a po otrzymaniu produktów można przejść do wykonywania elementów kutych i tworzenia przęseł. 

Ogrodzenie kute – informacje, montaż i cena

Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie kutego ogrodzenia, to z całym przekonaniem będzie ono oryginalne i niepowtarzalne. Ogrodzenie zaprojektowane i stworzone według Twojego własnego pomysłu z pewnością będzie inne niż wszystkie i nigdzie nie znajdziesz takiego drugiego. Jeżeli jesteś osobą kreatywną i lubiącą twórcze myślenie to na pewno spodoba Ci się ta opcja. Znajdą się też tacy, którzy stwierdzą, że wśród gotowych paneli są ciekawe wzory, które można wykorzystać do stworzenia własnego ogrodzenia. Indywidualne projekty mają jednak przewagę nad tymi gotowymi, gdyż można je dostosować osobno do upodobań każdego klienta. Według własnych upodobań można dostosować także bramę, może to być np. brama kuta przesuwna lub dwuskrzydłowa. Dużą zaletą tego typu ogrodzeń jest także solidność wykonania, bowiem wszystko zrobione jest z wysokogatunkowych materiałów, także dodatki – takie jak zawiasy do furtki czy śruby. Takie dodatki też mają niemałe znaczenie dla solidności ogrodzenia i dobrego działania wszystkich jego elementów składowych. W kwestii montażu ogrodzeń kutych należy wziąć pod uwagę kilka czynników, są nimi między innymi: wysokość elementów, waga oraz długość zabudowy. Najczęściej w cenę montażu ogrodzeń i bram kutych wliczana zostaje usługa związana z fundamentowaniem podłoża oraz budową ogrodzenia, a także usługi ślusarskie i montaż napędów bramy. Niekiedy w cenę wliczony jest także montaż instalacji domofonowych. Solidne wykonanie wiąże się także z większymi kosztami – dlatego ten rodzaj bram nie należy do najtańszych. Ceny ogrodzeń kutych bardzo mocno uzależnione są od indywidualnych preferencji klienta. Im więcej fantazyjnych zdobień, tym wyższa będzie cena finalna. Średnia cena za metr gotowego ogrodzenia kutego, bez wymyślnych zdobień, wynosi powyżej 500 złotych. Za wykonanie bramy zdobionej wyszukanymi ornamentami można spodziewać się ceny oscylującej w okolicach 3000 złotych.

Gotowe wzory czy własny projekt?

Ogrodzenie kute jak zrobić Zastanawiasz się nad kupnem gotowego produktu? Ogrodzenie sporządzone na zamówienie wykonywane jest zgodnie z wymiarem działki, więc nie trzeba dopasowywać gotowych elementów. Ponadto składając indywidualne zamówienie wiemy, że wymiary działki są podstawą do tworzenia projektu i wykonania całego ogrodzenia. Oznacza to przede wszystkim, że w czasie stawiania konstrukcji nie spotkają nas żadne niespodzianki i nieprzewidziane wydatki. W projektach uwzględnione zostaje także rozmieszczenie rozet kutych – tak, aby efekt był jak najbardziej zadowalający dla klienta. Dużą zaletą ogrodzeń wykonywanych na zamówienie jest możliwość dokładnego dopasowania ich do gustu i preferencji osoby składającej zamówienie. Jeżeli chodzi o panele gotowe to ich wybór jest duży i każdy może wybrać takie, które przypadną mu do gustu, ale najczęściej trzeba pójść chociażby na drobny kompromis. W ogrodzeniach tworzonych na podstawie indywidualnego projektu można dodatkowo dowolnie rozmieścić różne dekoracje kute. Ogrodzenie zostanie wykonane dokładnie tak, jak zostało to wymyślone przez twórcę – jeżeli oczywiście projekt będzie możliwy do zrealizowania. Kierując się ceną można wybrać ogrodzenia tworzone przez zakłady kowalskie oraz te wykonywane w zakładach ślusarskich. Produkty wykonywane w zakładach kowalskich dostępne są w wielu wersjach, z których można wybrać odpowiedni wariant. Istnieje także wcześniej wspomniana możliwość przygotowania wszystkiego według własnego projektu. Są to ogrodzenia niezwykle efektowne, ale ze względu na pracochłonność i charakter również drogie. Prostszą wersją ogrodzeń kutych są te wykonywane przez zakłady ślusarskie. Do ich wytworzenia używa się odlewów żeliwnych lub gotowych stalowych elementów. Ten wariant jest dużo tańszy niż ogrodzenia kute w zakładach kowalskich, jednak nie posiadają tak skomplikowanych i ozdobnych kształtów. Ze względu na znaczny stopień skomplikowania montaż ogrodzenia kutego warto powierzyć w ręce wyspecjalizowanej firmy, która zajmie się tym w profesjonalny sposób.