• 21 April 2024
Kto buduje domy drewniane?

Kto buduje domy drewniane?

Kto buduje domy drewniane? Polskie domy drewniane to nadal głównie domena górskich miejscowości. Jednak w pobliżu większych miast można już znaleźć domy jednorodzinne wykonane z drewna. Należy zaznaczyć, że większości Polaków konstrukcje drewniane kojarzą się z typowymi domkami letniskowymi, a nie z prawdziwymi domami jednorodzinnymi. Warto jednak pamiętać, że tego typu obudowa ma wiele zalet. Ceną preferującą konstrukcje drewniane jest cena, która w niektórych przypadkach może być nawet o jedną trzecią niższa niż w przypadku tradycyjnych domów.

Należy również zaznaczyć, że domy drewniane w porównaniu z domami wykonanymi z tradycyjnych materiałów mają podobne lub lepsze standardy w zakresie izolacji akustycznej czy utrzymania temperatury. W obu przypadkach „żywotność” obiektu jest podobna, chociaż drewniane budynki mieszkalne wymagają częstszej renowacji. Dodatkowo czynnikiem wspierającym ten projekt jest czas wdrożenia – znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnej technologii.

Kto buduje domy drewniane?

kto-buduje-domy-drewniane

Liczba polskich firm specjalizujących się w budowie drewnianych bali przekroczyła 200. Przedstawiciele branży mówili, że jeśli weźmie się pod uwagę małe firmy rodzinne, to ich łączna liczba może być nawet trzykrotnie wyższa. Jednak przed wyborem dewelopera drewnianego warto sprawdzić jakość dostarczanego przez niego rozwiązania. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych lokalnych firm, które mogą nie mieć takiego doświadczenia budowlanego. Niespełnienie wymagań technicznych może oznaczać, że w krótkim czasie dom będzie wymagał pełnej renowacji, a w skrajnych przypadkach nawet rozbiórki. Dlatego warto wybrać firmę z odpowiednim doświadczeniem w budowie obiektów z wykorzystaniem takich technologii, nawet jeśli jej cena jest nieco wyższa.

Jak zbudować domy drewniane?

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zakup tanich, całorocznych domów drewnianych już od 120 000 zł. Można również użyć drewna klejonego warstwowo do budowy tanich domów. Pomoże to obniżyć koszty budowy domu z drewna, zwłaszcza podczas remontu. Pierwszym elementem prac budowlanych związanych z budową domów drewnianych jest przygotowanie odpowiednich działek i posadowienie fundamentów. Przed rozpoczęciem budowy działka musi mieć wodę i prąd. W większości przypadków inwestorzy będą poszukiwać również przyłączy kanalizacyjnych. Projekty zagospodarowania terenu powinny zazwyczaj rozpoczynać się na kilka miesięcy przed rozpoczęciem budowy. Wybierając działkę zwróć uwagę na jej infrastrukturę i lokalizację. Jeśli nie ma przyłącza energetycznego, a do najbliższego obiektu jest daleko, warto zastanowić się nad zakupem kolejnej działki. Doprowadzenie prądu, wody i ścieków do odległych terenów jest drogie. Po wybraniu dostawcy należy złożyć wniosek o przyłączenie do sieci. W ciągu dwóch tygodni od złożenia wniosku inwestor powinien otrzymać dokument potwierdzający stan przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Inwestor musi też powinien pomyśleć o przyłączu wodociągowym. Właścicielem sieci wodociągowej jest zazwyczaj gmina, dlatego wniosek o warunki przyłączenia sieci wodociągowo-kanalizacyjnej zostanie złożony do lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego. Takie wnioski należy złożyć później do dostawcy mediów. Za wykonanie przyłącza odpowiedzialny jest inwestor, stąd koszt samego projektu należy doliczyć do przygotowania projektu, opłaty geodezyjnej i opłaty końcowej za przyłączenie.

Odpowiednie drewno a domy HBE

Cena drewna do budowy domu uzależniona jest od rodzaju, jakości, długości i grubości drewna. W Europie Środkowej do budowy domów używa się zwykle tańszej sosny lub droższego świerku. Najdroższe są bale o średnicy 62 lub 71 cm (dodatkowa izolacja nie jest wymagana w domu całorocznym), a najtańsze deski drewniane o grubości 3-4 cm do budowy domków letniskowych. Suche drewno jest droższe, a kłody są tańsze. Szacuje się, że koszt metra kwadratowego budowy domu drewnianego waha się od 1500 zł w przypadku domów kanadyjskich do około 2000 zł w przypadku domów z bali. Drewno jest specyficznym materiałem: kurczy się pod wpływem wilgotności i temperatury. Dlatego konieczny jest zakup drzwi i okien odpowiedniej jakości i ich montaż przez doświadczoną ekipę budowlaną. Kupując drzwi i okna należy zwrócić uwagę na ich parametry termoizolacyjne – ciepło promieniuje z domu nie tylko przez dach i podłogę, ale także przez drzwi i okna. Domy drewniane całoroczne można tanio wyposażyć w okna PCV, a droższą opcją jest zakup okien drewnianych o dobrych parametrach. Okna o standardowych wymiarach są zdecydowanie tańsze niż personalizowane białe okna. Domy z drewna klejonego są zdecydowanie tańszą opcją, a warto zauważyć że domy z drewna klejonego warstwowo są równie imponujące jak domy z bali. Technologia HBE to innowacyjna technologia oparta w całości na drewnie klejonym warstwowo. Ściana prefabrykowana wykonana jest z paneli inkrustowanych podwójnymi wypustkami i wpustami, z dodatkowym kanałem, w którym rozprowadzane są instalacje elektryczne.

Koszt budowy domów drewnianych

W zależności od gustu i zamożności inwestora prace remontowe mogą pochłonąć niemałty budżet. Zasadniczo każde pomieszczenie w domu można ozdobić droższymi materiałami. Niewątpliwą zaletą domu drewnianego jest to, że ściany można pozostawić odkryte, co pozwala zaoszczędzić koszty. W wielu domach drewnianych standardowym wyposażeniem są również drewniane podłogi, co pozytywnie wpływa na budżet wykończeniowy. Zwykle najdroższe pokoje to kuchnia i łazienka. Budowa domów cennik kształtuje się następująco – średni koszt budowy domu szkieletowego pod klucz o powierzchni 100m2 w opłacalny sposób to 300 000 zł, czyli 3 000 zł za 1 metr kwadratowy.