• 28 March 2024
Gabinet kosmetyczny - ile kosztuje prowadzenie

Gabinet kosmetyczny – ile kosztuje prowadzenie

Kobiety pracujące w zawodzie kosmetyczki często marzą o tym, aby posiadać własny salon urody. Gabinet kosmetyczny – ile kosztuje prowadzenie: niewiele osób zdaje sobie z tego, ile tak naprawdę kosztuje prowadzenie salonu kosmetycznego. O ile bowiem dużo mówi się o tym, jaki kapitał jest potrzebny na jego założenie, o tyle niewiele słychać o miesięcznych kosztach prowadzenia takiej działalności.

Koszty stałe i zmienne

Na początku każdy powinien zdać sobie sprawę z tego, że koszty prowadzenia działalności dzielimy na stałe oraz zmienne. Koszty stałe, jak sama nazwa wskazuje, musimy ponosić bez względu na liczbę klientów. Oznacza to, że musimy uiszczać konkretne opłaty bez względu na to, ile zarabiamy. Przykładem tego typu kosztów są: czynsz, opłaty komunalne, składki ZUS. W tych przypadkach nikogo bowiem nie interesuje, ile zarobił gabinet kosmetyczny. Właściciele mają również do czynienia z kosztami zmiennymi. Są one różne w zależności od obrotów, jakie osiąga salon w danym okresie. Przykładem są na przykład kosmetyki, których używamy do zabiegów. Zmienne mogą być również płacone przez nas podatki. Na przykład podatek dochodowy zwykle zależy od naszych obrotów.

Czynsz i nie tylko

Gabinet kosmetyczny - ile kosztuje prowadzenieSalon kosmetyczny musi być dobrze zlokalizowany. Niestety, wynajem powierzchni w dobrej lokalizacji sporo kosztuje. Co za tym idzie, właściciel musi zapłacić za wynajem lokalu nawet i 2 000 zł miesięcznie. Im większa powierzchnia lokalu, tym cena oczywiście będzie wyższa. Co więcej, właściciele muszą również uiszczać różnego typu opłaty komunalne. Składają się na nie woda, ogrzewanie, prąd czy wywóz śmieci. Oczywiście część opłat może być wliczona w czynsz. Ile mogą wynosić opłaty dodatkowe? Często mieszczą się one w granicach 200-1000 zł. Rozbieżność jest więc duża, lecz tutaj wszystko zależy głównie od miasta i opłat, jakie nakłada. Ważna jest również wielkość salonu kosmetycznego. Do opłat stałych możemy również zaliczyć koszty biura rachunkowego i obsługi księgowej. Większość salonów kosmetycznych nie rozlicza się bowiem samodzielnie. Koszt prowadzenia księgowości może wynosić jedynie 150 zł, lecz równie dobrze 1 500 zł. Wszystko zależy od tego, jaką formę księgowości wybierzemy. Bardzo ważne są również miesięczne składki ZUS. Musimy je opłacać za siebie oraz za pracowników. Często składki ZUS wynoszą nawet i 10 000 zł miesięcznie. W pierwszym okresie działalności często możemy skorzystać z różnego typu ulg, takich jak ZUS Plus czy mały ZUS. Właściciele salonów, którzy zatrudniają pracowników, muszą również opłacić ich wynagrodzenie. Niestety, koszt utrzymania jednego pracownika wynosi około 5 000 zł miesięcznie.

Koszty kosmetyków i sprzętu

Dobry salon kosmetyczny pracuje na najlepszym sprzęcie. Oferuje również różnego typu zabiegi, takie jak manicure hybrydowy, depilacja woskiem, usuwanie owłosienia i inne. Niestety, im więcej zabiegów oferujemy, tym większe koszty ponosimy. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ musimy zakupić więcej materiałów i kosmetyków. Teoretycznie jeżeli obsłużymy mniej klientów, możemy kupić mniej narzędzi do pracy. Niemniej jednak gabinet kosmetyczny musi mieć też pewien zapas, dlatego nie można bazować jedynie na prognozowanej liczbie klientów. Właściciel salonu ponosi również koszty zakupu odzieży ochronnej czy materiałów ochronnych. Maseczki, płyn do dezynfekcji czy sterylizacji – to wszystko musi znaleźć się na wyposażeniu salonu. Średnie koszty zakupu tego typu rzeczy wynoszą około 2 000 zł miesięcznie i więcej. Tutaj ponownie wszystko zależy od tego, jakie zabiegi proponuje dany salon urody.