• 12 July 2024
Jak zostać ortopedą?

Jak zostać ortopedą?

Bardzo dużo osób zadaje sobie to właśnie pytanie… Chcesz pracować w branży medycznej? Interesuje Cię taki zawód, jak ortopeda? Co zrobić, by zostać lekarzem? Jak zostać ortopedą? Jakie wymagania są zaś na stanowisko technik ortopeda? Z dzisiejszego wpisu dowiesz się również tego, jakie zadania stoją na co dzień przed przedstawicielami tego konkretnego zawodu. Zapraszamy do lektury.

Na początku wymagające studia medyczne

Chcesz pracować w tym zawodzie? Uważasz, że masz ku temu odpowiednie predyspozycje? Pierwszym punktem w tym aspekcie jest dostanie się na studia medyczne. Nie jest o to niestety łatwo. Często bowiem na jedno miejsce przypada wielu kandydatów. Dlaczego jednak generalnie studia medyczna są tak oblegane? Nie da się ukryć, że potem można liczyć na pewne zatrudnienie. W tym aspekcie rzecz jasna nie ma bezrobocia. Dodatkowo praca jest związana z bardzo dobrym wynagrodzeniem. Pamiętaj, że studia medyczne nie są łatwe. Nie tylko trudno się na nie dostać, ale potem również utrzymać. Trwają one zaś sześć lat. Warto się zatem nad tym wszystkim naprawdę bardzo dobrze zastanowić. Trzeba zwrócić uwagę chociażby na taki czynnik, że profesjonalny lekarz ortopeda musi mieć dużo wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Powinien doskonale znać ciało człowieka i poszczególne elementy. Liczy się na pewno również to, by systematycznie poszerzać swoje kwalifikacje. Tak naprawdę w tym właśnie względzie człowiek uczy się bowiem dosłownie całe życie… Jeśli zatem chcesz pracować jako ortopeda, to musisz regularnie przyswajać nowe wiadomości. W branży medycznej tak naprawdę nie można pozwolić sobie na osiadanie na laurach. Co jeszcze liczy się w tym zawodzie? Na pewno dokładność. Jest ona konieczna w trakcie wykonywania badań, zabiegów oraz w czasie analizowania dotychczasowej historii konkretnego Pacjenta itp. O czym jeszcze nie można zapominać? Dobry ortopeda jest spokojny i cierpliwy. Jeśli jesteś zaś nerwusem, to musisz naprawdę dobrze zastanowić się, czy takie studia są rzeczywiście dla Ciebie. Poza tym jest to praca pod ciągłą presją. Do ortopedy w Ortho Expert przychodzą Pacjenci z rozmaitymi problemami, którzy liczą, że lekarz znajdzie w końcu skuteczny sposób na ich dolegliwości. Trzeba zatem liczyć się z tym, że jest to zawód naprawdę ogólnie stosunkowo trudny.

Sprawdź koniecznie: https://ortho-expert.pl/oferta/dzieci-konsultacje/

Staż podyplomowy i konieczność odbycia specjalizacji

Ukończenie studiów medycznych to jednak dopiero początek. Oczywiście, jest bliżej, niż dalej, ale i tak pozostaje naprawdę sporo drogi przed osobami, które chcą w najbliższym czasie pracować jako ortopeda. O czym trzeba zatem pamiętać w dalszej kolejności? Warto zauważyć, że należy wykonać staż podyplomowy. Trwa on zaś 13 miesięcy. Trzeba zwrócić uwagę, że jest on wykonywany pod opieką doświadczonego lekarza. Oczywiście, na studiach medycznych młody ortopeda już zdobywa nie tylko ogromnie dużo wiedzy teoretycznej, ale także sporo wiedzy typowo praktycznej. Na stażu podyplomowym można w jeszcze większym stopniu wykorzystywać zdobyte do tej pory umiejętności w codziennym, realnym życiu. Co dzieje się dalej? Trzeba zdać Lekarski Egzamin Państwowy. Warto naprawdę przyłożyć się do tego testu, ponieważ ma on kolosalne znaczenie. Potem można zaś ubiegać się o wykonanie specjalizacji w ramach tego właśnie zawodu. Po jej ukończeniu jest zaś możliwe samodzielne pracowanie w ramach tego właśnie konkretnego zawodu.

Jak zostać technikiem ortopedą?

Zdecydowanie prościej jest zostać technikiem ortopedą. Jakie są wymagania właśnie w tym względzie? Trzeba posiadać na przykład wykształcenie średnie medyczne. Jakie są jeszcze inne akceptowane możliwości? Jeśli chcesz pracować na tym stanowisku, to warto zastanowić się nad odpowiednim technikum. Można również w tym celu ukończyć szkołę policealną (publiczną lub niepubliczną z uprawnieniami dotyczącymi właśnie szkoły publicznej). Czy takie osoby są potem często zatrudniane? To trochę tak, jak z technikami farmacji. Nauka trwa zdecydowanie krócej, niż na prawdziwych studiach. Są zatem osoby, które nie do końca chętnie zatrudniają w swoich szeregach techników ortopedów. Zdecydowanie większe umiejętności teoretyczne oraz tak samo praktyczne ma bowiem ortopeda, który ukończył studia, staż, zdał egzamin, zrobił specjalizację w tym zakresie itp.

Czym zajmuje się ortopeda?

Najogólniej rzecz ujmując, dobry ortopeda zajmuje się rozmaitymi chorobami, które pojawiają się w obrębie układu ruchu. Mogą być one związane z takimi zagadnieniami, jak kręgosłup, kolana, biodra itp. Zdaniem ortopedy jest między innymi diagnozowanie rozmaitych schorzeń oraz ich leczenie. Są to chociażby wady postawy. W tym gronie wyodrębniamy skoliozę, lordozę i kifozę. Ortopeda ma za zadanie wykrywać również na przykład płaskostopie, zmiany zwyrodnieniowe, czy nowotwory kości. Jest to fachowiec zajmujący się rozmaitymi pęknięciami, złamaniami, zwichnięciami itp. Nie da się zatem ukryć, że do wykonywania takiego właśnie zawodu jest potrzebna olbrzymia wiedza. Pamiętaj o tym, że kwalifikacje muszą być również systematycznie pogłębiane.

 

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
www.ortho-expert.pl