• 15 June 2024
Jak wykonać cosplay?

Jak wykonać cosplay?

Cosplay to nie tylko dobra zabawa, ale także pasja, która pomaga w rozwijaniu kreatywności. Polega on na przygotowaniu takiego stroju, którego zadaniem jest jak najlepsze odzwierciedlenie danej postaci. Cosplayerzy bardzo często wzorują się na komiksach – zwłaszcza mandze. Stroje najczęściej wykonywane są na różnego rodzaju konkursy, a podczas ich oceny liczy się zarówno cała charakteryzacja, jak i dobra gra aktorska. Jak wykonać cosplay? Czy można wykonać taki cosplay w całości samodzielnie? Oczywiście, że tak. Wystarczy jedynie odrobina chęci i materiały, które zakupić można w każdym sklepie z akcesoriami do cosplayu.

Cosplay – od czego zacząć?

Zanim zaczniesz wykonywać strój wybierz postać, którą zamierzasz odwzorować. Przy pierwszym cosplayu nie wybieraj trudnych charakteryzacji, ponieważ bardzo łatwo możesz się zniechęcić. Im więcej szczegółów i drobiazgów tym trudniej będzie Ci wykonać strój. Dobierając postać myśl nie tylko o tym co chciałbyś osiągnąć, ale także o tym jak musisz do tego dojść. Dobrze przemyśl jak należy wykonać każdy element i ile pracy oraz czasu trzeba na to poświęcić. Przystępując do wykonywania swojego pierwszego cosplayu najpierw przygotuj sobie podstawę – czyli dobierz ubrania lub materiały w pasującej kolorystyce. Następnie możesz przystępować do wykonywania dodatków i rekwizytów np. do stworzenia broni charakterystycznej dla danej postaci. W tym celu bardzo przydatne okazują się specjalistyczne materiały – np. pianka do cosplayu.

Przygotowania

Wybrałeś postać? Teraz czas, abyś przygotował się do wykonywania stroju. Na początku zbierz wszystkie rysunki i ilustracje, które dokładnie odzwierciedlają ubrania, dodatki charakterystyczne cechy postaci. Staraj się pozyskać zdjęcia, które pokazują postać z różnych stron i zawierają w sobie dużo szczegółów. Znalazłeś odpowiednie ilustracje? Wspaniale, teraz wystarczy je wydrukować i zabrać ze sobą na poszukiwania odpowiednich materiałów. Jeżeli zdecydujesz się na szycie wszystkiego od podstaw to zaopatrz się w wykroje na poszczególne części stroju i udaj się do sklepu z materiałami. Jeżeli jednak nie posiadasz zdolności krawieckich możesz skorzystać z innego rozwiązania, jakim jest tworzenie cosplayu z gotowych ubrań. Jest to zdecydowanie o wiele lepsza opcja dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z cosplayem. Zarówno podczas wyboru tkaniny, jak i przy wyborze gotowych ubrań, zwróć uwagę nie tylko na kolor, ale także na fakturę materiału.

Buty i dodatki

Kiedy podstawa Twojego stroju będzie już gotowa możesz przejść do takich elementów jak buty i dodatki. Buty nie są łatwym do zrobienia elementem i najczęściej sprawiają najwięcej trudności. Im bardziej wymyślne, wysokie lub skomplikowane, tym trudniejsze do realizacji. Na początek najlepiej jest wybrać takie buty, które można kupić za niewielkie pieniądze i przerobić samodzielnie – posługując się zdjęciami i ilustracjami. Kolejnym ważnym elementem są dodatki, które wbrew pozorom nie są trudnym element cosplayu. Dużo elementów wykonać można z łatwo dostępnej pianki evy lub modeliny. Bardzo dużo elementów po wykonaniu można pomalować farbami akrylowymi – nadając im odpowiedni wygląd. Nie najlepszym pomysłem jest za to wykonywanie gadżetów z kartonu, gdyż tworzywo to łatwo się niszczy, np. przez zamoknięcie.

Zobacz również:

Charakteryzacja

pianka evaKiedy Twój strój jest już skompletowany pora przejść do jednego z najtrudniejszych elementów – charakteryzacji. Duży problem bardzo często stanowi fryzura, ponieważ bardzo rzadko da się nadać naturalnym włosom odpowiedni kolor, gęstość i ułożenie. Tutaj z pomocą przychodzą peruki, które można zakupić w przeróżnych kolorach, długościach i kształtach. Gdzie można je kupić? Największy wybór tego rodzaju dodatków znajdziemy w sklepach internetowych. Jeżeli decydujesz się na kupno peruki przez Internet powinieneś mieć na uwadze to, że odcień koloru może być inny niż ten zaprezentowany na zdjęciu.  Jeżeli boisz się nieudanego zakupu możesz poradzić się kogoś, kto jest już obeznany w tym temacie. Kolejnym dość ważnym elementem jest makijaż. Odpowiednie wykonturowanie twarzy i dobrze wykonany makijaż oczu pozwalają jak najlepiej odwzorować postać. Bardzo duża część cosplayerów całą swoją uwagę koncentruje głównie na makijażu – odsuwając strój na drugi plan. Nie jest to wcale zła taktyka, bowiem dobry makijaż jest w stanie bardziej przybliżyć do wyglądu odwzorowywanej postaci niż nawet najlepszy strój. Często, aby jeszcze bardziej upodobnić się do swojego idola, cosplayerzy decydują się na założenie soczewek. Soczewki nadające tęczówce innego koloru można dostać w sklepie okulistycznym za dość wysoką cenę, natomiast soczewki powiększające oko lub zmieniające kształt źrenicy dostępne są w wielu sklepach internetowych. Przed zakupem tego typu dodatku należy jednak skonsultować się z okulistą i zapoznać się z zasadami korzystania z soczewek. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie pożyczać nikomu swoich soczewek – możesz w ten sposób doprowadzić do uszkodzenia oka lub rozprzestrzeniania się chorób oczu.