• 26 April 2024
Płytki drewnopodobne jak ułożyć

Płytki drewnopodobne jak ułożyć

Płytki drewnopodobne jak ułożyć: znakomicie zastępują prawdziwe drewno przy zachowaniu ponadczasowych walorów wizualnych. Drewno jest niezwykle szlachetnym materiałem, które w naturalny sposób podkreśla wyjątkowy charakter wnętrz. Nie zawsze jednak zastosujemy je w każdym pomieszczeniu, ponieważ źle znosi wilgoć. W łazienkach, saunach, kuchniach, oraz innych wnętrzach o wilgotnym mikroklimacie z powodzeniem możemy wykorzystać płytki drewnopodobne, które są trwałe i odporne na niekorzystne warunki.

Uniwersalne płytki drewnopodobne

Dlaczego płytki drewnopodobne zachwycają bogatym wzornictwem i funkcjonalnością? Te do złudzenia przypominające z wyglądu drewno elementy ceramiczne mogą stać się wyjątkową okładziną każdej niemalże powierzchni płaskiej. Ogrom wzorów imitujących prawdziwe  drewno to nie tylko rodzime sosny, buki i dęby, ale również najbardziej egzotyczne egzemplarze flory z całego świata. Odwzorowanie rysunku słojów, wypukłej faktury i wybarwienia poszczególnych gatunków jest bardzo precyzyjne. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, często dopiero w dotyku widzimy różnicę faktur, która mogłaby wskazywać na fakt, że nie jest to prawdziwe drewno. Płytki drewnopodobne świetnie nadają się na okładzinę ścian, podłóg, schodów, tarasów, elewacji, oraz elementów ozdobnych w każdym pomieszczeniu, ponieważ są odporne na wilgoć, oraz urazy mechaniczne. Ponadto łatwo je wyczyścić i nie trzeba konserwować, jak ma to miejsce w przypadku drewna. Uniwersalność  płytek drewnopodobnych bazuje na uniwersalności drewna, wszak jest to materiał, który wizualnie dostosuje się do każdej stylizacji wnętrzarskiej.

Czytaj dalej:

Jak ułożyć płytki, aby uzyskać naturalny, lub ekstrawagancki wzór?

Tak, jak drewno ma różne odcienie i wybarwienia, tak też płytki układamy w sposób, aby uzyskać raczej melanż barw, niż ich powtarzalność. Aby uzyskać efekt wizualny zbliżony maksymalnie do naturalnego, dobrze jest wymieszać płytki z kilku opakowań, ponieważ wtedy mamy pewność, że powstanie wzór naturalnego drewna z sękami w różnych miejscach i różnicą miejscową różnorodnością tonacji. We wnętrzach ekstrawaganckich takich jak loftowe, czy industrialne bez wahania możemy dać ponieść się fantazji i stworzyć oryginalną formę na podłodze, ścianie, lub obudowie kominka. Oryginalny, niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju wzór powstały wskutek pomieszania płytek o rozmaitych rozmiarach, wzorach, kolorach i fakturach to niebanalna ozdoba i dopełnienie wnętrza o wyjątkowym charakterze. W zależności od oczekiwanego efektu, płytki drewnopodobne możemy położyć na kilka różnych sposobów. Położenie płytek obok siebie i przesunięcie ich o 1/3 długości da bardzo naturalny efekt. Płytki drewnopodobne możemy również położyć na wzór jodełki, lub z dowolnym przesunięciem elementów względem siebie.

Jak położyć płytki drewnopodobne?

Położenie płytek drewnopodobnych w zasadzie nie różni się prawie niczym od położenia innych płytek ceramicznych. Jedyna różnica wynika z bardzo dużej dokładności ułożenia okładziny przez wzgląd na wymiary płytek, które zwykle wynoszą 30×60 cm, lub 10×60 cm. Kiedy już wybraliśmy płytki i hurtownia lub sklep dostarczyli je do domu, bardzo dużą uwagę poświęcamy na dokładne obejrzenie płytek i weryfikację ich równości i braku wad. Z uwagi na fakt, że płytki są długie i wąskie, więc nierówny egzemplarz po położeniu może ulec pęknięciu wskutek obciążenia. Ułożenie płytek rozpoczynamy od szczegółowego przygotowania podłoża. To bardzo ważny element procesu układania płytek, ponieważ niewłaściwie przygotowane podłoże może stać się powodem odpadania płytek. Płytki drewnopodobne możemy położyć tylko na stabilnym, dokładnie oczyszczonym i zagruntowanym podłożu. Wszelkie nierówności wyrównujemy wcześniej zaprawą, a w przypadku, kiedy podłoże jest niestabilne i rozsypujące się, wylewamy nową posadzkę. Po wyschnięciu i oczyszczeniu podłoża gruntujemy je i odczekujemy odpowiednią ilość czasu zgodnie z zaleceniami producenta preparatu gruntującego. Na tak przygotowane podłoże możemy rozpocząć położenie płytek drewnopodobnych. Idealnie jest, kiedy rozplanujemy sobie rozkład płytek “na sucho”, ponieważ wtedy mamy jeszcze czas, żeby zmienić swoją koncepcję. Kiedy już podejmiemy ostateczną decyzję o sposobie rozmieszczenia płytek, składamy je w jednym miejscu i przystępujemy do przyklejenia ich do podłoża. Każdą płytkę pokrywamy warstwą kleju o grubości zalecanej przez producenta, przy czym najlepiej nakładać klej metodą “na grzebień” za pomocą pacy grzebieniowej. Po wyschnięciu zaprawy klejowej możemy już wyczyścić płytki drewnopodobne z ewentualnych pozostałości zaprawy, a nieczystości znajdujące się w spoinach wyciągamy za pomocą odkurzacza. Na koniec fugujemy powierzchnię płytek, czekamy na wyschnięcie, dokładnie myjemy powierzchnię, po czym gotowa jest już do użytku. Kładąc płytki drewnopodobne, pamiętajmy o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych przy ścianach.  Płytki drewnopodobne to świetna alternatywa dla prawdziwego drewna, które jest wymagające w pielęgnacji, konserwacji i użytkowaniu, dlaczego więc nie zdecydować się na taką właśnie formę wykończenia powierzchni?

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl