• 13 September 2024
Budowa dachów - jak przebiega i co trzeba wiedzieć na jej temat?

Budowa dachów – jak przebiega i co trzeba wiedzieć na jej temat?

Budowa dachów – jak przebiega i co trzeba wiedzieć na jej temat? Podejmując się budowy dachu, ale też całego domu, musimy być świadomi tego, że wchodzimy w bardzo skomplikowany proces, w którym blacha falista (z którą najczęściej owe dachy są kojarzone) wcale nie jest głównym elementem, a zaledwie czymś wykańczającym całą konstrukcję, znacznie bardziej złożoną “od wewnątrz”, a bazującą na tak zwanych wiązarach kratowych i innych elementach konstrukcyjnych. W tym krótkim poradniku skupimy się na wyszczególnieniu najistotniejszych rzeczy związanych właśnie z dachami, rzucając światło na to, co zachodzi w procesie ich powstawania i pozwalając laikom pozyskać podstawowe informacje z tym wszystkim związane.

Zobacz także:

Budowa dachów – najistotniejsze rzeczy

  • Wiązary kratowe stanowią rodzaj wiązarów dachowych, który tworzy kilka lub kilkanaście desek składających się na połączone ze sobą trójkąty. Wspominamy o nich, gdyż stanowią bardzo ważny element nośny całej konstrukcji dachu, przenoszącym jego ciężar (ale nie tylko jego, bo i wszelkich jego obciążeń) na elementy nośne domu. Wiązary kratowe sprawdzają się niemal wyłącznie w domach z nieużytkowym poddaszem – w innym przypadku warto postawić na innych rodzaj wiązarów.
  • Pokrywanie dachu materiałem ostatecznym, jakim jest chociażby blacha falista nie musi być ostatnim etapem wieńczącym prace nad nim. Później bowiem może, ale nie musi nastąpić ocieplanie – więcej na ten temat prezentujemy w dalszej części tego artykułu.
  • Podstawą wykonania dachu jest odpowiedni jego projekt, którego powstawanie można zresztą uznać za pierwszy etap budowy. Dach musi być dostosowany do budynku, którego stanowi integralną część.
  • Warto zawczasu określić, na jaki rodzaj pokrycia dachu będziemy się decydowali – czy będzie nim blacha falista, czy też cokolwiek innego. Rozplanujmy też system rynnowy i elementy dodatkowe, które znajdą się w jego obrębie.

Polecamy także:

Budowa dachów krok po kroku – od wiązarów kratowych po blachę falistą

Jak już wielokrotnie w tym artykule wspominaliśmy, budowa dachów https://ocieplanie-dachow.com.pl/ nie należy do najprostszych i najmniej skomplikowanych. Właśnie dlatego tak istotne jest uprzednie wykonanie właściwego projektu, według którego będzie się podążać, a który zapewni nam idealne dopasowanie dachu do konkretnego budynku, który ma pokryć. Posiadając odpowiedni plan, możemy przejść do działania, które zakładać powinno kolejno:

  1. Wzniesienie więźby dachowej, która będzie podstawą całej konstrukcji dachowej. Naturalnie rzecz biorąc musi ona być dopasowana do konkretnego budynku, a przede wszystkim do jego rozmiarów – jest jego najważniejszym elementem, zwanym również szkieletem.
  2. Pokrycie więźby dachowej – już po wzniesieniu konstrukcji dachu, gdy więźba jest gotowa, powinniśmy pokryć ją tak zwaną folią dachową, czyli membraną wiatroszczelną. Jak sama nazwa może sugerować, przyczyni się ona do zachowania szczelności dachu.
  3. Łacenie, zakładające układanie odpowiednich łat (listew o wymiarach 40×50 mm, z niewielką tolerancją odchyłów) poprzecznie w stosunku do krokwi. Ma to ogromny wpływ na wentylację dachu.
  4. Montaż orynnowania – już na tym etapie, a zatem jeszcze przed położeniem właściwego pokrycia, montuje się orynnowanie, które będą odprowadzać wodę, śnieg i innego rodzaju rzeczy mogące obciążać dach w czasie jego funkcjonowania. To również teraz montuje się okna, pas nadrynnowy i wszelkie inne elementy dodatkowe, które znajdują się w dobrze wykonanym projekcie.
  5. Ułożenie pokrycia dachowego, które sami wybieramy, przede wszystkim bazując na własnym guście. Bardzo wiele osób wybiera blachę trapezową lub blachę falistą, jednak równie wiele stawia na dachówki ceramiczne lub stalowe. Wszystko zależy tutaj przede wszystkim od tego, jaki efekt końcowy planujemy osiągnąć.

Po przejściu przez te pięć kroków, nasz dach jest gotowy oraz funkcjonuje już normalnie. Nie musimy jednak jeszcze kończyć budowy – jeżeli chcemy, jest to odpowiedni moment na jego ocieplenie. Choć to nie jest wymagane, jest w stanie – w długofalowej perspektywie – przyczynić się do zmniejszenia kosztów związanych z ogrzewaniem domu, ale też zmniejszenia hałasu, zwłaszcza przy zagospodarowaniu użytkowym poddasza. Ocieplając wszystkie prace wykonuje się oczywiście od strony poddasza, poprzez kładzenie warstw izolacji międzykrokwiowej i podkrokwiowej. Nie jest to jednak jedyna opcja – inną są na przykład płyty ze sztywnej pianki PIR (wymagają odpowiedniego przystosowania, więc decyzję na temat ich zastosowania trzeba podjąć w fazie projektowej).

Zobacz polecaną chemię budowlaną:

Podsumowanie

Budowa dachów nie jest wcale czymś tak prostym, jak mogłoby się wydawać – choć bowiem z zewnątrz dach okala blacha trapezowa lub blacha falista i to właśnie ją kojarzymy z całym dachem, tak naprawdę pod nią leży bardzo skomplikowana konstrukcja, którą współtworzą nie tylko wiązary kratowe, ale i wiele innych elementów, każdy z których jest niesamowicie istotny. Miejmy więc tego świadomość podchodząc do budowy własnego domu, a chcąc kontrolować cały proces jeszcze skuteczniej, poczytajmy więcej na ten temat. Dodatkowe informacje tylko utwierdzą nas w przekonaniu, że budowa dachów jest bardziej złożona, niż każą sądzić pozory.