• 26 April 2024

Płytki ceramiczne – doskonały materiał użytkowo-dekoracyjny

Płytki ceramiczne – doskonały materiał użytkowo-dekoracyjny. Płytki ceramiczne spełniają dwie zasadnicze funkcje, a mianowicie chronią przed wilgocią oraz nadają pomieszczeniom estetycznego wyglądu. Ponadto dzięki płytkom uzyskujemy gładkie, równe powierzchnie, które łatwo utrzymać w czystości.

Rodzaje płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne są wytwarzane głównie z gliny z dodatkiem talku, piasku oraz barwników i uszlachetniaczy mineralnych, które po uformowaniu poprzez ciągnienie albo prasowanie, są wypalane w temperaturach rzędu 1000-1300 stopni Celsjusza. W zależności od procesu produkcji, składu oraz temperatury wypalania, wyróżnia się współcześnie cztery podstawowe typy płytek ceramicznych:

  • glazura – najcieńsze z płytek ceramicznych, wypalanych w najniższych temperaturach, używane na ściany;
  • terakota – obecnie używana głównie na podłogi w formie płytek, dawniej służąca do wytwarzania figurek i zdobień. Jej składnikiem jest dobrze oczyszczona drobnoziarnista glina. Terakotą w pojęciu budowlanym często błędnie określa się gres;
  • gres – płytki gresowe są formowane z tzw. kamionki szlachetnej, w której skład wchodzi mieszanina gliny, kaolinu, kwarcowego piasku, skaleni, a także szamotu. Masa jest prasowana pod dużym naciskiem, a następnie wypalana w temperaturach 1200-1300 stopni Celsjusza. Dzięki technologii produkcji gres jest wyjątkowo twardy i wytrzymały na ścieranie oraz nisko nasiąkliwy, a więc mrozoodporny, co umożliwia stosowanie płytek ceramicznych gresowych na zewnątrz budynków;
     
  • cotto – płytki wytwarzane z masy klinkierowej, często formowany ręcznie. Są płytkami przeznaczonymi do rustykalnych wnętrz, oryginalnie pełne spękań, nierówności oraz rys. Płytki cotto akumulują ciepło.

Kształty oraz wykończenia płytek ceramicznych

Najprostszą formą płytek ceramicznych są kwadraty o boku 15 cm i chociaż nadal są w dość powszechnym użyciu, a szczególnie na glazury w łazienkach, to ich obecny wybór jest znacznie większy.

Przede wszystkim doszło do znacznego zróżnicowania rozmiarów płytek i obecnie spotykane są takie o bokach 4.8 cm, aż do rozmiarów 120 cm. Przy czym nie chodzi jedynie o kwadraty, ale również o prostokąty oraz płytki wieloboczne, np. heksagonalne (plaster miodu), czy nawet oktagonalne, czyli ośmioboczne.

Każda z opcji ma swoje wady oraz zalety. Przy płytkach małych łatwiej jest różnicować wzornictwo, a nawet tworzyć niejako własne aranżacje, znacznie łatwiej jest również takie płytki mocować na ścianach czy podłogach. Jednak praca z małymi płytkami ceramicznymi trwa długo i wymaga dużo cierpliwości, chociaż mniej wprawy. Płytki ceramiczne duże mogą natomiast sprawiać problemy z ulokowaniem ich na powierzchniach, gdyż ciężar takiej płytki jest jednak duży i tego rodzaju prace powinni wykonywać fachowcy z branży. Zaletą jest stosunkowo szybkie przykrywanie płytkami przygotowanej powierzchni oraz utworzenie takowej najbardziej zbliżonej ideałowi.

Wzornictwo na płytkach, czyli ich wykończenia to osobne procesy, występujące już po wstępnym wypaleniu. Płytki są więc szkliwione, angobowane (proces matowienia) albo polerowane, a także zdobione w najróżniejsze wzory i ponownie wypalane. Najdroższe ze spotykanych na rynku, a więc płytki ceramiczne metalizowane, są wielokrotnie wypalane w celu naniesienia warstw metali szlachetnych albo stworzenia powierzchni lustrzanych.

Gdzie sprawdzają się płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne spotykane są obecnie w niemalże wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, a także na zewnątrz budynków. Płytkami ceramicznymi obudowywane są schody, a także cokoły pomników.

Kojarzą się przede wszystkim z łazienkami, które z racji dostępnego wzornictwa stają się coraz bardziej wyszukane dekoracyjnie. Urządzamy łazienki we wzornictwie zróżnicowanym kolorystycznie, pełne wkomponowanych luster, jak i ujednolicone, np. na biało, gdzie płytki ścienne zlewają się bezkolizyjnie z płytkami podłogowymi, a nawet współgrają z płytkami zawieszanymi na sufitach.

Płytki ceramiczne doskonale sprawdzają się również w kuchni, szczególnie przy kuchenkach gazowych i zlewach, gdzie najczęściej dochodzi do zabrudzenia ścian, które w wypadku płytek najłatwiej wyczyścić. Duże znaczenie mają również podłogi wyłożone płytkami, gdyż one również łatwo utrzymać w czystości, a ponadto doskonale sprawdzają się (szczególnie cotto) przy obecności w danym pomieszczeniu ogrzewania podłogowego.

Płytki ceramiczne rzadziej spotkamy w salonach oraz w sypialniach, chociaż na podłogach się zdarzają, obecne są natomiast na wszystkich schodach, które nie są zbudowane z drewna, ale z betonu.

Przedpokoje (tzw. wiatrołapy), domowe spiżarnie, halle, schody zewnętrzne, cokoły domowe, werandy i tarasy są obecnie nagminnie wykładane płytkami ceramicznymi, najczęściej gresowymi i nie bez powodu. Gresowe płytki na schodach i tarasach zewnętrznych zapewniają mrozoodporność i są wykonywane w technologii antypoślizgowej.

Płytki ceramiczne są łatwe w montażu, szczególnie od czasu wprowadzenia do powszechnego użytku specjalistycznych klejów do ceramiki budowlanej, są estetyczne i łatwe w konserwacji i pod tymi względami biją na głowę każdy inny materiał dekoracyjno-użytkowy.