• 12 July 2024
Jak otworzyć lombard w Polsce

Jak otworzyć lombard w Polsce

Jak otworzyć lombard w Polsce: lombardy w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Dzieje się tak, ponieważ klienci takich miejsc mają możliwość pożyczania pieniędzy niemalże od ręki, ale oczywiście pod warunkiem, że mają w swojej dyspozycji odpowiedniej wartości przedmiot, który będzie się nadawał do zastawienia. Lombardy funkcjonują w naszym kraju już od dziesięcioleci, aczkolwiek ciekawostką jest to, że miejsca takie funkcjonowały już w czasach średniowiecza. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem lombardami wśród polskiego społeczeństwa, wiele podmiotów myśli o otworzeniu własnego lombardu. I właśnie dlatego postanowiliśmy zaprezentować Państwu kilka ważnych aspektów dotyczących tego, jak otworzyć w odpowiedni sposób lombard w Polsce.

Jakie usługi są świadczone przez lombardy?

Lombard swoją działalność opierają na udzielaniu pożyczek pod zastaw. W miejscu takim można dokonać: skupu telefonów, skupu laptopów, skupu rowerów, jak również skupu złota. W niektórych przypadkach istnieje również możliwość skupu mieszkań, jeżeli taką pożyczką pod zastaw byłby zainteresowany klient.

Przepisy prawne regulujące funkcjonowanie lombardów

Jeżeli chodzi o przepisy prawne regulujące funkcjonowanie lombardów to należy przede wszystkim zaznaczyć to, że aby móc prowadzić takie miejsce podmiot nie musi posiadać jakichkolwiek konkretnych zezwoleń na ten cel, bądź koncesji. Lombard może więc otworzyć praktycznie każdy zainteresowany takim pomysłem. Do głównych przepisów regulujących funkcjonowanie lombardów na terenie naszego kraju trzeba zaliczyć w szczególności: ustawę antylichwiarską, kodeks cywilny, jak również ustawę o rachunkowości.

Warunki, jakie trzeba spełnić, aby móc otworzyć swój własny lombard

Do warunków, jakie trzeba spełnić, aby móc otworzyć swój własny lombard należy zaliczyć między innymi: posiadanie odpowiednich warunków lokalowych, prowadzenie legalnej działalności gospodarczej, jak również dysponowanie odpowiednim zapleczem finansowym, aby móc udzielać klientom pożyczek pod zastaw określonych przedmiotów. Jeżeli chodzi o kwestię dysponowania odpowiednimi warunkami lokalowymi to trzeba tutaj pamiętać, iż oprócz samej lokalizacji takiego miejsca, niezwykle istotna jest także kwestia jego wielkości. Bowiem miejsce, w którym będzie prosperował lombard powinien mieć wystarczająco dużo przestrzeni nie tylko na obsługę klientów, ale również na przechowywanie przedmiotów tam zastawianych. A jak powszechnie wiadomo, w miejscu takich są zastawiane różnorodne rodzaje przedmiotów. Zarówno małej wielkości, jak biżuteria, po przedmioty wielkości większej, takich jak rowery. W związku z tym, osoba prowadząca lombard powinna być przygotowana pod względem lokalowym na każdego rodzaju okoliczności. Natomiast, jeżeli chodzi o aspekt prowadzenia legalnej działalności gospodarczej to każdy podmiot chcący prowadzić lombard powinien prowadzić swoją działalność w sposób zgodny z polskim prawem, a więc działalność taka powinna być zarejestrowana. W przypadku podmiotów prowadzących lombardy jest ogólnie przyjęte, że działalność taką powinno się prowadzić w postaci jednej z dwóch spółek kapitałowych, a wyróżnia się wśród nich: spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również spółkę akcyjną. Z kolei, jeżeli chodzi o kwestię dysponowania odpowiednim zapleczem finansowym to jest ono bardzo ważne, ponieważ bez niego nie będziemy w stanie zawierać umów z klientami, a jak powszechnie wiadomo, lombardy działają na takiej zasadzie, że udzielają pożyczek swoim klientom w zamian za zastawiony przedmiot. Oczywiście im więcej będziemy mieli klientów, tym obroty w naszej firmie będą znacząco rosły, ponieważ udzielanie pożyczek lombardowych wiąże się z szybkim i wysokim zarobkiem. Dzieje się tak, ponieważ pożyczkobiorca, aby móc odzyskać zastawiony przedmiot jest zobowiązany najczęściej w terminie trzydziestu dni do oddania nie tylko zwrotu środków finansowych, które pożyczył w lombardzie, ale również do kosztów tych wlicza się prowizja oraz oprocentowanie. W związku z tym, lombard na udzielaniu takich pożyczek jest w stanie bardzo dużo zarobić. Nic więc dziwnego, że działanie takich miejsc cieszy się bardzo dużą popularnością, zarówno wśród samych klientów, jak i wśród przedsiębiorców.

Dlaczego lombardy cieszą się aż taką dużą popularnością?

Lombardy cieszą z roku na rok coraz większą popularnością, ponieważ klienci takich miejsc mają możliwość otrzymania dodatkowego źródła finansowego bez potrzeby sprawdzania ich historii kredytowej, jak również sprawdzania, czy nie figurują oni w bazach dłużników. Oprócz tego, innym istotnym aspektem, przez który lombardy cieszą się dużą popularnością jest to, że klient ma możliwość otrzymania dodatkowej gotówki niemalże od razu, a pieniądze zostają mu wypłacone do ręki.

Co należy zaliczyć do wad odnośnie korzystania z usług lombardowych?

Jeżeli chodzi o wady związane z korzystaniem z usług lombardowych to trzeba tutaj zaliczyć przede wszystkim kwestię wysokiego oprocentowania i prowizji, jak również krótki termin wymagalności spłaty zobowiązania.