Kiedy warto zdecydować się na sztuczne kwiaty? Kwiaty są bez wątpienia czymś, co jest w…
Do kiedy ortodonta na NFZ?
- human
- 0
Do kiedy ortodonta na NFZ? Wygląd uzębienia to niezwykle ważna część wizerunku, która wpływa na poczucie pewności siebie i własnej atrakcyjności. Zębów nie można zakryć, tak jak innych części ciała, które wywołują kompleksy. Dlatego też właściwa pielęgnacja i higiena jamy ustnej ma tak duże znaczenie. Doświadczeni i profesjonalni stomatolodzy zajmują się zdrowiem zębów, lecz nie mają wpływu na wygląd uśmiechu. Dlatego też w sytuacji występowania jakichkolwiek wad zgryzu, uszkodzeń uzębienia i problemów ze szczęką, należy wybrać się na wizytę do ortodonty. Ortodonta zajmuje się zarówno diagnostyką, profilaktyką, jak i leczeniem wszelkich dolegliwości związanych z nieprawidłowym zgryzem.
Diagnostyka
Wady zgryzu mogą mieć podłoże zarówno genetyczne, jak i urazowe. Podejmując próbę leczenia uzębienia w pierwszej kolejności należy dokładnie znaleźć i zdiagnozować przyczyny. Ortodonta to najwłaściwsza osoba, aby przeprowadzić pełen proces diagnostyczny, mający na celu wskazać szczegółowo podłoże problemów. Aby ortodonta miał cały obraz sytuacji, przede wszystkim muszą być wykonane odpowiednie badania kontrolne. Ortodonta mający dokumentację wykonaną podczas badań, może przystąpić do samodzielnej kontroli uzębienia oraz zgryzu pacjenta. Ważne jest przede wszystkim szczegółowe i co najważniejsze, również szczere odpowiadanie na wszystkie pytania specjalisty. Czasem okazuje się bowiem, że nawet najmniejsze szczegóły, które dla pacjenta są mało istotne, mają spore znaczenie dla całej diagnostyki. Celem diagnozowania przyczyn występujących wad zgryzu i uzębienia jest podjęcie ewentualnego leczenia. Przede wszystkim właściwie zdiagnozowane i przebadane przez ortodontę wady, to niezwykle istotna informacja dla stomatologa. Wiele problemów z zębami wynika z niewłaściwego zgryzu i nieprawidłowej pracy całej szczęki. Ze względu na refundację wizyt u ortodonty dla dzieci, które nie osiągnęły jeszcze dwunastego roku życia, warto zabrać swoje pociechy na kontrolę w tym czasie. Osoby po ukończeniu dwunastego roku życia, nie mają niestety możliwości korzystania z refundowanych wizyt i leczenia ortodontycznego.
Leczenie
Ortodonta po zdiagnozowaniu przyczyn wady, może przystąpić do planowania całego procesu leczenia. Leczenie wad zgryzu polega na wykonaniu i zastosowaniu aparatu ortodontycznego. Dostępne są dwa rodzaje aparatów, które wykonują i zalecają ortodonci. Aparaty ruchome należy nosić przez przynajmniej kilka godzin każdego dnia, bądź też nocy. Najczęściej aparaty ruchome stosowane są w przypadku mniejszych wad zgryzu, które nie wymagają radykalnych zmian. Aparaty stałe zakładane są za pomocą specjalistycznych zamków. Aparaty stałe należy nosić nieprzerwanie przez wyznaczony wcześniej czas, uwzględniając regularne kontrole. Obecnie refundowanym leczeniem są wyłącznie aparaty ruchome, które przeznaczone są dla dzieci poniżej dwunastego roku życia. Warto więc odpowiednio wcześnie udać się na pierwszą wizytę kontrolną ze swoim dzieckiem, aby w przypadku wystąpienia konieczności leczenia wad zgryzu, skorzystać z możliwości refundacji. Skuteczne i efektywne leczenie ortodontyczne najczęściej trwa kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Wymagane są również regularne kontrolne wizyty, podczas których ortodonta sprawdzi rezultaty całego procesu leczenia. Warto przede wszystkim wykazać się cierpliwością, ponieważ zmiany w funkcjonowaniu szczęki czy też prostowanie zgryzu to bardzo długotrwały proces.
Profilaktyka czy estetyka?
Z refundacji na wizyty oraz leczenie ortodontyczne dla młodszych dzieci warto skorzystać, aby zapobiec późniejszym zmianom. Rozpoczynanie leczenia dopiero w dorosłości, może przede wszystkim okazać się nieskuteczne, a także bardzo kosztowne. Dlatego też podejmowanie leczenia ortodontycznego przed dwunastym rokiem życia, może stanowić profilaktykę przed poważniejszymi dolegliwościami. Korygowanie wad zgryzu to zarówno troska i dbałość o prawidłowe funkcjonowanie szczęki, jak i poprawa estetyki uzębienia. Proste zęby znacznie rzadziej ulegają zniszczeniom i łatwiej jest zadbać o ich prawidłową higienę. Przed pierwszą wizytą u ortodonty przede wszystkim trzeba przeprowadzić pełne leczenie stomatologiczne. Jakiekolwiek próby podejmowania leczenia wad zgryzu, podczas gdy zęby nie są całkowicie wyleczone, nie ma większego sensu. Dlatego też najpierw należy wybrać się do stomatologa, który skontroluje i wyleczy wszystkie zęby, a następnie dopiero umówić się do ortodonty. Dbałość o uzębienie, higienę jamy ustnej i prawidłowy zgryz to nie tylko krok do lepszego wyglądu fizycznego. Warto pamiętać, że od problemów i chorób zębów, mogą rozpocząć się znacznie poważniejsze problemy zdrowotne. To właśnie poprawne nawyki dbania o higienę jamy ustnej, które zdobywa się w dzieciństwie, powinny być priorytetem dla rodziców troszczących się o zdrowie swoich pociech. Regularne wizyty stomatologiczne, a także korzystanie z refundowanego leczenia wad zgryzu u ortodonty przed ukończeniem dwunastu lat, to sposób na przyzwyczajenie i nauczenie swojego dziecka prawidłowego postępowania.
Sprawdź także
-
Kiedy warto zdecydować się na sztuczne kwiaty?
-
Jakie frezy na początek?
Wybór odpowiednich frezów na początek jest kluczowy dla każdego, kto zaczyna swoją przygodę z obróbką…
-
Na co szkodzi witamina B?
Wszyscy wiemy, że witaminy są nam niezbędne do zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania naszych organizmów.…
-
Domy szkieletowe na kredyt
Nie ma lepszego rozwiązania mieszkaniowego, niż posiadanie własnego domu. Nie trzeba wyrzucać pieniędzy za okno…
-
Jak ze spokojem przygotować się na własny ślub?
Organizowanie własnego ślubu z weselem z pewnością jest przyczyną sporego stresu i niepewności. Każda para…