• 19 May 2024
Co to jest podologia kosmetyczna

Co to jest podologia kosmetyczna

Podolog to specjalista, który zajmuje się pielęgnacją stóp. Do podologów udają się te osoby, które mają problem z rozmaitymi dolegliwościami w obrębie stóp. Co to jest podologia kosmetyczna: obecnie coraz więcej osób dostrzega ogromne możliwości, jakie daje podologia kosmetyczna. Zwolennicy podologii kosmetycznej podkreślają, iż tego typu zabiegi dają znacznie lepsze rezultaty niż klasyczne zabiegi u kosmetyczki. W poniższym artykule bardzo dokładnie wyjaśniamy istotę podologii kosmetycznej oraz w czym tkwi jej przewaga nad zwykłymi zabiegami kosmetycznymi. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury.

Podologia – definicja pojęcia

Czym dokładnie jest podologia? Jest to dziedzina medycyny, która w niektórych krajach Europy Zachodniej od lat cieszy się ogromną popularnością. W ramach podologii wykonuje się różnorodne zabiegi w obrębie ludzkich stóp. Specjalista od podologii musi posiadać bardzo zróżnicowaną wiedzę z różnych dziedzin, m.in. z ortopedii, chirurgii, kosmetologii i dermatologii. W niektórych przypadkach podolog musi też wykazać się wiedzą w zakresie diabetologii.
Podologia jest dziedziną, która w naszym kraju dopiero zaczyna zyskiwać na popularności. Warto zaznaczyć, że w polskim prawie nie ma jeszcze wyszczególnionego opisu zadań podologów. Przyjmuje się, że wszystkie zabiegi wykonywane w okolicach stóp można zaliczyć do grona zabiegów podologicznych.

W których krajach podologia jest najbardziej rozpowszechniona? Przede wszystkim w Szwajcarii, Francji oraz w Niemczech. Okazuje się, że wyodrębnienie podologii z pozostałych dziedzin medycznych nastąpiło przede wszystkim na prośbę pedicurzystów, którzy chcieliby, by zabiegi na stopach były realizowane w komfortowych, schludnych warunkach. Przedstawiciele tej branży chcieli, by wyodrębniono specjalną naukę medyczną, co pozwoliłoby na wykształcenie nowych specjalistów od stóp. Dzięki temu z roku na rok na rynku będzie coraz więcej wykwalifikowanych fachowców w zakresie podologii, co zaowocuje lepszym poziomem obsługi pacjentów – zarówno w Polsce jak i na całym świecie.

Czym jest podologia kosmetyczna?

Podologia jest podzielona na dwie następujące kategorie. Są one następujące.

  • Podologia ortopedyczna.
  • Podologia kosmetyczna. 

Ta pierwsza zajmuje się przede wszystkim likwidowaniem rozmaitych wad w obrębie stopy, m.in. haluksów, zaburzeń chodu czy wad wrodzonych takich jak płaskostopie. Podolodzy wyspecjalizowani w tej dziedzinie oferują także usługi w zakresie rehabilitacji stóp, np. po przebytych urazach i kontuzjach stóp.
Co wyróżnia podologię kosmetyczną? Zgodnie z przyjętym systemem nazewnictwa, zalicza się ją do tzw. medycyny estetycznej. Podolog wykształcony w kierunku podologii kosmetycznej oferuje zazwyczaj nieinwazyjne zabiegi, dzięki którym można znacząco poprawić wygląd stóp oraz zmniejszyć ryzyko, iż schorzenia, które wcześniej pacjentowi doskwierały, powrócą.

Czym różni się pedicure kosmetyczny od podologicznego?

Czy istnieje różnica między pedicure podologicznym a kosmetycznym? Tak, i to bardzo istotna. Przede wszystkim pedicure kosmetyczny jest realizowany wyłącznie na w pełni zdrowych stopach, a wykonująca ten zabieg osoba opracowuje płytkę wraz z piłowaniem i nałożeniem odpowiedniego kremu nawilżającego. Oznacza to, iż pedicure kosmetyczny jest realizowany tylko po to, by poprawić wygląd stóp.

W ramach pedicure podologicznego wykonuje się zabiegi nie tylko na zdrowych, ale również i w okolicy chorych stóp. Specjalista tego typu przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zabiegu dokładnie pyta pacjenta, z jakimi dolegliwościami się zmaga, oraz co chciałby poprawić.

Zabiegi w ramach podologii kosmetycznej

Na jaką ofertę mogą liczyć pacjenci, którzy przychodzą do gabinetów podologii kosmetycznej? Trzeba przyznać, że zabiegi są bardzo atrakcyjne oraz gwarantują stałą poprawę wyglądu skóry w okolicach stóp. Warto zaznaczyć, że zwykłe kosmetyczki nie mają na tyle wiedzy i umiejętności, by wykonywać specjalistyczne zabiegi kosmetyczne równie profesjonalnie co doświadczony podolog w zakresie podologii kosmetycznej.

Z jakimi problemami można śmiało zgłaszać się do podologów kosmetycznych? Przede wszystkim, gdy mamy popękane pięty, chcemy zrekonstruować paznokcie grzybicze, chcemy zrobić korygujący zabieg na wrastającego paznokcia bądź chcielibyśmy pozbyć się nieestetycznie wyglądających zrogowaceń powstałych na skórze. W profesjonalnym gabinecie podologii kosmetycznej można także wykonać badania bakteriologiczne i mikrologiczne.

W gronie osób, które przede wszystkim powinny zdecydować się na skorzystanie z usług gabinetu podologicznego, powinni znajdować się przede wszystkim pacjenci zmagający się z tzw. stopą cukrzycową. W ich przypadku wybranie się do zwykłej kosmetyczki może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji, dlatego warto o tym pamiętać. Wynika to z tego, iż u cukrzyków stopy są mocno przesuszone, zaś pięty popękany. W tych okolicach niejednokrotnie znajdują się także otwarte, trudne do wygojenia rany, zatem tylko specjalista podolog jest w stanie udzielić fachowej, merytorycznej pomocy w tym zakresie.