• 21 April 2024
Jaki autoklaw do gabinetu kosmetycznego wybrać ?

Jaki autoklaw do gabinetu kosmetycznego wybrać?

W naszym kraju istnieje bardzo dużo salonów kosmetycznych, specjalizujących się w mniej lub bardziej ingerujących zabiegach. Najczęściej spotykane są salony zajmujące się zabiegami na twarz i ciało, wykonywaniem manicure hybrydowego, czy doczepianiem sztucznych rzęs. Od kilku lat salony kosmetyczne zajmują się również podologią, czyli dbałością o nasze stopy. Do wykonywania usług kosmetycznych, konieczne jest stosowanie różnego rodzaju narzędzi, które nie zawsze mają charakter jednorazowy. W przypadku narzędzi wielorazowego użytku, należy więc zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiednią czystość. Jaki autoklaw do gabinetu kosmetycznego wybrać?

Narzędzia wielokrotnego użytku

Każdy salon kosmetyczny do wykonywania swoich usług, potrzebuje odpowiedniego sprzętu zakupionego w najlepszej hurtowni, takiej jak Kerpro. Mogą to być różnego rodzaju pilniki, polerki, szczypce, nożyczki, frezarki, itp. Idealną sytuacją byłoby, gdyby wszystkie narzędzia używane do zabiegów kosmetycznych były jednorazowe. Niestety jest to rzadkość, ponieważ korzystanie z takich narzędzi jest bardzo kosztowne i cena usługi musiałaby być dość wysoka. Taki salon stałby się więc mniej konkurencyjny, ponieważ w naszym kraju cały czas jednym z głównych kryteriów wyboru jest cena. Salony kosmetyczne korzystają więc z narzędzi wielokrotnego użytku, które należy w odpowiedni sposób czyścić.
Narzędzia wielokrotnego użytku, które mają bezpośredni kontakt z naskórkiem lub z krwią, mogą się okazać bardzo niebezpieczne. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie za pośrednictwem krwi przenoszonych jest bardzo dużo chorób zakaźnych. Możemy do tej grupy zaliczyć między innymi chorobę AIDS, wirusowe zapalenie wątroby, czy żółtaczkę typu C. Niestety w przypadku takich narzędzi nie wystarczy zwykła dezynfekcja, czy bardzo dokładnie umycie. Nie wystarczająca będzie również myjka ultradźwiękowa. Konieczne jest więc bardzo dokładne wysterylizowanie narzędzi. Jak jednak sterylizować narzędzia w salonach kosmetycznych i podologicznych ?

Sterylizacja narzędzi

Sterylizacja narzędzi jest niezbędna do bezpiecznej obsługi klientów w salonie kosmetycznym. Do przeprowadzenia sterylizacji potrzebujemy jednak specjalistycznego sprzętu, jakim jest autoklaw. Są to urządzenia, które odpowiedzialne są za sterylizację narzędzi chirurgicznych, stomatologicznych i kosmetycznych. Co bardzo ważne, sterylizacja zabija nie tylko żyjące na narzędziach bakterie i wirusy. Zabija również ich zarodki, które mogą się rozwinąć i nieść zagrożenie zdrowia dla kolejnych klientów salonu.

Autoklaw po zamknięciu jest urządzeniem hermetycznym. Usuwanie bakterii, wirusów i drobnoustrojów następuje w wyniku oddziaływania wysokiego ciśnienia, wysokiej temperatury oraz pary wodnej. Jest to jedyna skuteczne metoda sterylizacji narzędzi zarówno w kosmetyce, jak i w podologii.

Polecamy również:

Autoklawy dla salonów piękności

Na rynku dostępne są różne rodzaje autoklawów, które różni od siebie klasa sterylizacji. Dla salonów kosmetycznych i podologicznych przeznaczone są autoklawy klasy S. Pozwalają one na skuteczną sterylizację narzędzi nieopakowanych o strukturze porowatej, wgłębionej i litej. Możliwe jest również stosowanie bardziej wymagających autoklawów klasy B, które charakteryzuje możliwość sterylizacji narzędzi w opakowaniach oraz akcesoriów o bardziej skomplikowanych kształtach.

Autoklaw, który będzie używany w salonie kosmetycznym powinien być możliwie prosty w obsłudze. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ w przypadku dużego przepływu klientów, narzędzia sterylizuje się nawet kilka razy dziennie. Z racji tego, że polskie prawo wymaga prowadzenia dziennika sterylizacji, autoklaw musi posiadać opcję prowadzenia jej historii. Idealnie byłoby, gdyby istniała możliwość szybkiego wydruku raportu, który należy posiadać podczas kontroli służb sanitarnych.
Kluczowy jest również czas sterylizacji narzędzi. Autoklawy używane przez kosmetyczki i podologów powinny charakteryzować się możliwie krótkim czasem potrzebnym do efektywnej sterylizacji. Rzadko zdarza się bowiem, że salon jest wyposażony w tyle pakietów narzędzi, aby sterylizację przeprowadzać jedynie raz dziennie.

Salon piękności to miejsce, które powinno ładnie wyglądać. W dzisiejszych czasach kobiety są bowiem bardzo wymagające. Autoklawy również powinny być zgodne z tym trendem i oferować obok skutecznego działania  bardzo ładny wygląd. Na szczęście nie ma z tym w Polsce problemu, ponieważ na rynku możemy znaleźć urządzenia do sterylizacji w różnych kolorach i kształtach. Firmy produkujące autoklawy, posiadają również nakładki, umożliwiające personalizację urządzenia lub dopasowanie koloru do tego, który dominuje w salonie.

Ile kosztuje autoklaw kosmetyczny?

Autoklawy kosmetyczne dostępne są w przedziale cenowym od 2000 do 5000 tysięcy złotych netto. Cena zależy przede wszystkim od klasy autoklawu oraz dodatkowych funkcji. Na rynku możemy znaleźć bowiem zarówno urządzenia bardzo podstawowe, jak i zaawansowane. Oczywiście lepszym wyborem będzie autoklaw, posiadający dodatkowe możliwości, takie jak prowadzenie dziennika sterylizacji i możliwość wydruku raportu w każdym momencie.