• 25 April 2024
Co potrzebujemy do wykonywania stylizacji paznokci ?

Co potrzebujemy do wykonywania stylizacji paznokci?

Każda kobieta pragnie mieć piękne i zadbane paznokcie. Wiąże się to najczęściej z wizytą w salonie kosmetycznym i wykonaniu manicure hybrydowego. Duży popyt na usługi kosmetyczne sprawia, że dużo kobiet decyduje się na założenie biznesu beauty. Najbardziej popularną usługą w salonach kosmetycznych jest manicure, czyli zabieg polegający wykonaniu pięknej stylizacji paznokci. Co potrzebujemy do wykonywania stylizacji paznokci?

Pomieszczenie do wykonywania usług kosmetycznych

Na polskim rynku funkcjonuje wiele kosmetyczek mobilnych, które oferują wykonanie stylizacji paznokcie z dojazdem, jednak skupmy się tutaj na stylistce, działającej we własnym salonie. Do wykonywania usług kosmetycznych, potrzebne jest odpowiednio wyposażone lokum. Wszystkie wymagania stawiane są przez polskie prawo i skrupulatnie kontrolowane przez pracowników Sanepidu. Źle dobrany lub wyposażony lokal, może być więc powodem otrzymania mandatu i konieczności przeróbek. Sanepid wymaga między innymi, aby salon kosmetyczny miał w pobliżu stanowiska do manicure, umywalkę ze źródłem bieżącej wody. Konieczne jest również posiadanie pomieszczenia socjalnego dla pracowników oraz toalety. Niezbędna do prowadzenia tego typu działalności jest również czystość. Potrzebna będzie więc profesjonalna chemia do czyszczenia oraz dezynfekcji pomieszczeń.

Bezpieczeństwo klienta przede wszystkim

Podczas wykonywania manicure hybrydowego istnieje duże ryzyko uszkodzenia skórek i powłok skórnych. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ w ten właśnie sposób istnieje ryzyko zarażenia się wieloma chorobami zakaźnymi, między innymi wirusem HIV, czy żółtaczką typu C. W związku z tym do profesjonalnego wykonywania stylizacji paznokci, potrzebny jest autoklaw. Autoklaw, jest to urządzenie do sterylizacji narzędzi. Dzięki sterylizacji usuwamy nie tylko bakterie i wirusy żyjące na narzędziach, ale również ich zarodki. Posiadanie autoklawu w profesjonalnym salonie kosmetycznym jest również wymagane przez Sanepid. Mało tego, konieczne jest posiadanie dokumentacji z przeprowadzonych stylizacji. Dokumentacja może zostać bowiem skontrolowana, podczas wizyty w salonie pracowników Sanepidu.

Odpowiednie narzędzia

Co potrzebujemy do wykonywania stylizacji paznokci ?Do wykonywania stylizacji paznokci, potrzebujemy oczywiście odpowiednie narzędzia. Do najbardziej podstawowych, możemy zaliczyć lampę UV, lampę LED, pilniki do paznokci, bloczki polerskie, patyczki drewniane, nożyczki, cążki czy waciki bezpyłowe. W przypadku lampy, warto zainwestować w sprzęt wysokiej jakości. Na rynku dostępne są bowiem tanie zamienniki, których moc może się okazać niewystarczające. Zbyt słaba lampa będzie powodowała słabe utwardzenie hybrydy i w efekcie prowadziła do jej szybkiego odpadania z paznokcia. Do profesjonalnego wykonywania zawodu stylistki paznokci, potrzebna będzie również frezarka. Frezarka jest to urządzenie do szybkiego zdejmowania poprzedniej stylizacji oraz do bardzo dokładnego opracowywania skórek. Największym plusem frezarki jest jednak znaczne przyspieszenie pracy, co jest niezwykle ważne w przypadku prowadzenia salonu kosmetycznego.

Należy pamiętać o tym, aby bloczki, patyczki, czy polerki stosować jednorazowo. Są to narzędzia, które nie nadają się do sterylizacji w autoklawie. Mogą jednak osiadać na nich bakterie i wirusy, więc po każdej klientce powinno się jej zutylizować. Co istotne, w większości przypadków, produkty te po jednym użyciu tracą swoje właściwości i praca na nich staje się nieefektywna.

Do wykonywania stylizacji paznokci potrzebne będzie również odpowiednie oświetlenie. Do tego celu idealnie nadają się lampy LED bezcieniowe. Dzięki odpowiedniej barwie światła, jesteśmy w stanie dostrzec niedoskonałości, a następnie je odpowiednio obrobić. W zawodzie stylistki ważne jest również odpowiednie udokumentowanie swoich prac. Dzięki lampie bezcieniowej, wszystkie zdjęcia wychodzą rewelacyjnie i są bardzo ciekawym materiałem marketingowym.

Niezbędne do wykonywania manicure są również lakiery, podkłady, topy i produkty do przedłużania paznokci. W przypadku lakierów, należy wybierać tylko te wiodących marek, ponieważ są bardzo trwałe i silnie napigmentowane. Warto zainwestować w lakiery, ponieważ klientki uwielbiają mieć bardzo duży wybór kolorów i zdobień.

Praktyka i szkolenia

Najważniejszym czego potrzebujemy do pracy w zawodzie stylistki paznokci, są jednak zdecydowanie nauka i szkolenia. Do bardzo dokładnego oprawiania skórek, idealnego malowania hybrydą czy wykonywania skomplikowanych zdobień, potrzebna jest pewna ręka. Wypracowanie pewnej ręki wymaga czasu i dużej ilości praktyki. Potrzebne są więc przede wszystkim odpowiednie szkolenia oraz praca. Podczas wykonywania manicure jesteśmy w stanie uczyć się na własnych błędach i cały czas doskonalić swój warsztat. Nie należy również zapominać o nowinkach. Potrzebujemy więc stałego dostępu do najnowszych trendów. Stylistka paznokci powinna cały czas podążać za trendami i być przygotowana na najbardziej wymagające klientki. Duża konkurencja na rynku sprawia, że każda stylistka musi robić wszystko, aby wyróżniać się na jej tle.