Dowiedz się, w jaki sposób wybrać serwer. Era cyfrowa, w której przyszło nam żyć, charakteryzuje…
Jaki czytnik RFID?
Czytniki RFID cieszą się ogromną popularnością. Jaki czytnik RFID? Niestety ostateczny wybór tego urządzenia jest dość problematyczny, co jest spowodowane tym, że istnieje wiele różnych modeli, które na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym oprócz ceną i designem. W jaki sposób działa czytnik RFID? Jakie rodzaje czytników RFID możemy wyróżnić? Jakie rodzaje komunikacji czytników RFID możemy wyróżnić? W jaki sposób dokonać wyboru czytnika RFID? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
W jaki sposób działa czytnik RFID?
Zanim zaczniemy zastanawiać się nad czytnikami RFID, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, w jaki sposób działają te urządzenia. Otóż opierają się one na wykorzystywaniu fal radiowych, dzięki czemu możliwe jest komunikowanie się urządzenia, które wysyła sygnał, razem ze znacznikiem, który umieszczony jest w dowolnej lokalizacji. Warto wspomnieć o tym, że nadanie sygnału skutkuje przede wszystkim odpowiedzią ze strony tagu. Umożliwia on identyfikację rodzaju znacznika. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku wyróżnić możemy czytniki o różnych częstotliwościach. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy te LF, HF i UHF. Wcześniej wspomniane urządzenie dokonały ogromnej rewolucji w wielu dziedzinach, wśród których warto wyróżnić handel, logistykę, zarządzanie procesami magazynowymi, kontrolę dostępu, przemysł. Możliwość błyskawicznej komunikacji pomiędzy czytnikiem RFID i tagami to gwarancja prawidłowej wysyłki, jak i również odpowiedniej organizacji przestrzeni magazynowej.
Jakie rodzaje czytników RFID możemy wyróżnić?
Jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, w jaki sposób działa przeciętny czytnik RFID, w dalszej kolejności warto zainteresować się poszczególnymi rodzajami czytników. Okazuje się, że skanery magazynowe mogą występować zarówno w wersji zintegrowanej, jak i niezintegrowanej. Ten pierwszy charakteryzuje się tym, że posiada wbudowaną antenę do urządzenia. W praktyce oznacza to, że czytnik to zwarta konstrukcja, która to w dużym stopniu zwiększą wygodę naszego użytkownika. Należy jednak pomyśleć o tym, że czytnik niezintegrowany ma duże możliwości co do konfiguracji anteny. Dodatkowo posiada ona z reguły bardziej satysfakcjonujący zasięg. Jeśli jesteśmy posiadaczami magazynu o nieco większej powierzchni, wówczas mamy ograniczony dostęp do niektórych towarów. Dlatego też niebagatelne znaczenie ma moc sygnału, która powinna być możliwie najwyższa. Istnieje także inny podział czytników RFID, mianowicie na urządzenia mobilne i stacjonarne. Przykładowo stacjonarny czytnik charakteryzuje się tym, że posiada kilka antenowych portów- ich moc jest zdecydowanie wyższa niż wersja mobilna. Jednakże czynniki ręczne są bardzo wygodne i komfortowe, a korzystanie z nich nie sprawia najmniejszego problemu. W sposób szczególny zalecane są dla przestrzeni magazynowych i firm logistycznych.
Polecamy także inne systemy bezpieczeństwa:
Jakie rodzaje komunikacji czytników RFID możemy wyróżnić?
Wybierając czytnik RFID musimy pamiętać o kwestii związanej z rodzajem komunikacji. Okazuje się, że urządzenie to może być połączone bezpośrednio do komputera hosta lub może być widoczny w sieci. W przypadku podłączenia do sieci zwiększa się elastyczność. Najczęściej wyróżnia się pięć rodzajów komunikacji: LAN, WiFi, Bluetooth, port szeregowy i port pomocniczy. Ten pierwszy wykorzystuje tradycyjny kabel Ethernet, który służy do przyłączania do sieci. Komunikacja Bluetooth umożliwia połączenie się z komputerem w sposób bezprzewodowy, podobnie wygląda to w przypadku WiFi. Tego typu rozwiązanie w sposób szczególny zalecane jest dla osób, które posiadają urządzenia przenośne. Port pomocniczy najczęściej używany jest przez ręczne urządzenia, które rozszerzane są właśnie o moduł RFID. Jeśli chodzi o port szeregowy, to wykorzystuje on specjalistyczny, 9-pinowy kabel szeregowy lub USB. Służy on do tego, aby połączyć się bezpośrednio z komputerem-hostem.
W jaki sposób dokonać wyboru czytnika RFID?
Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób wybrać czytnik RFID. Niestety odpowiedź ta jest dość problematyczna, a idealne rozwiązanie w tym przypadku nie występuje. Ostateczny wybór co do czytnika RFID powinien być oparty na kilku podstawowych kryteriach, takich jak chociażby ilość i jakość portów antenowych, sposób komunikacji, metoda zasilania, funkcjonalność użytkowa. Jeśli nadal nie do końca zdajemy sobie sprawy z tego, co będzie najlepszym rozwiązaniem zalecamy skorzystać z pomocy specjalistów. Istnieją także nieco mniej istotne aspekty, które również mogą mieć wpływ na wybór czytnika RFID. Przede wszystkim warto zastanowić się dodatkowo nad tym, jak odbywa się ustawienie mocy pracy czytnika. Dla użytkownika pozytywna jest możliwość ustawiania mocy kanałów w dość łatwy sposób, dzięki czemu mamy pewność, że znajdujące się w pobliżu czytniki nie będą zakłócać swojej pracy. Nie bez znaczenia jest również poziom zabezpieczeń, który oferowany jest przez czytnik. Im jest on wyższy, tym lepiej dla użytkownika.
Sprawdź także
-
Dowiedz się, w jaki sposób wybrać serwer
-
Jaki autoklaw do gabinetu kosmetycznego wybrać?
W naszym kraju istnieje bardzo dużo salonów kosmetycznych, specjalizujących się w mniej lub bardziej ingerujących…
-
Gdzie można nauczyć się robić tatuaże?
Tatuowanie staje się z każdym rokiem coraz bardziej popularne. Opinia, że tatuaż jest koniecznie jakimś świętym…
-
Czy warto zdecydować się na panele fotowoltaiczne?
Czy warto zdecydować się na panele fotowoltaiczne? Każdy z nas chciałby mieć możliwie najniższe rachunki.…
-
Kiedy warto zdecydować się na sztuczne kwiaty?
Kiedy warto zdecydować się na sztuczne kwiaty? Kwiaty są bez wątpienia czymś, co jest w…