• 26 April 2024
Jak działa ozon i gdzie znajduje zastosowanie?

Jak działa ozon i gdzie znajduje zastosowanie? Ozonator jest to urządzenie służące między innymi do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach. Możliwe jest również ozonowanie przedmiotów, wody i pożywienia w celu zapewnienia im czystości. Pierwiastek ten wykazuje silne działanie dezynfekujące, dzięki niemu można również wyeliminować nieprzyjemne zapachy. Co ważne, generatory ozonu nie szkodzą środowisku i są skutecznym sposobem na oczyszczenie wszystkich rzeczy znajdujących się w naszym otoczeniu.

Czym jest ozon?

Ozon jest to pierwiastek należący do alotropowej odmiany tlenu. Jest to gaz o trzech atomach tlenu z trójatomowych cząsteczek. Znajduje on wszechstronne zastosowanie, gdyż ma właściwości silnie dezynfekujące, utleniające, a także ochrania przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych.

W jaki sposób działa ozon?

Właściwości dezynfekcyjne ozonu zostały docenione pod koniec XIX wieku, przede wszystkim za to, że pierwiastek ten niszczy groźne wirusy, bakterie oraz grzyby. Wykorzystuje się go przede wszystkim w:

1. Medycynie

Ozonu zaczęto używać około 100 lat temu do usuwania zakażeń przyrannych. W dzisiejszych czasach znalazł on zastosowanie w ozonoterapii (dermatologia, stomatologia, laryngologia, okulistyka, ginekologia, chirurgia). Ozonowanie przedmiotów czy pomieszczeń jest metodą bezpieczną, należy jednak przestrzegać pewnych zasad. Ozon wykorzystuje się do sterylizacji narzędzi oraz materiałów, jakie stosowane są w dziedzinach medycyny.

2. Do dezynfekcji wody

Pierwiastek stosuje się do dezynfekcji wody pitnej, wody używanej w przemyśle, wody w basenach i ścieków. Jest on skuteczniejszym środkiem od chloru.

3. Do dezynfekcji pomieszczeń

Ozonowanie przedmiotów i całych pomieszczeń mieszkalnych okazuje się pomocne w odgrzybianiu zaniedbanych mieszkań oraz domów, w których doszło do rozwinięcia się grzybów. Ozonuje się również kasyna, szpitale, teatry i inne budynki publiczne. Ozonowanie przedmiotów w tym na przykład mebli, pozwala na niwelację nieprzyjemnego zapachu: potu, nikotyny, spalenizny czy stęchlizny. Pierwiastek usuwa również wszelkie szkodliwe dla człowieka drobnoustroje (roztocza, pleśnie, wirusy, bakterie).

4. W dezynfekcji zewnętrznych przestrzeni

Ozon stosowany jest również do dezynfekcji przestrzeni publicznych, takich jak: wejścia do metra, przystanki, biletomaty, przejścia podziemne. Do tego celu używa się wysokoozonowanej wody.

5. Do dezynfekcji oraz konserwacji artykułów żywnościowych

Pierwiastek umożliwia wyeliminowanie z owoców oraz warzyw szkodliwych azotanów, pestycydów oraz drobnoustrojów, czyli wszystkich szkodliwych dla zdrowia substancji, które wchłaniane są do organizmu wraz z pożywieniem. Dzięki niemu żywność jest dłużej świeża i nie ulega szybkiego zepsuciu.

Komu poleca się ozonowanie przedmiotów i pomieszczeń?

Generatory ozonu są to bardzo często stosowane urządzenia zarówno w życiu codziennym, jak i w sferze publicznej, biznesie i medycynie. Procedurę ozonowania przedmiotów i przestrzeni można zastosować w wielu sektorach, a przyda się w szczególności:

• alergikom, którzy chcą usunąć z pomieszczenia występujące w nim alergeny
  • osobom, które pragną pozbyć się wszelkich drobnoustrojów przebywających w powietrzu
  • posiadaczom pojazdów, którzy chcą odświeżyć i oczyścić wnętrze
  • osobom dbającym o zdrowie swoje i swoich najbliższych, którzy chcą pozbyć się drobnoustrojów znajdujących się w spożywanych owocach i warzywach
  • osobom korzystającym z klimatyzacji w samochodzie, do jej oczyszczenia, gdyż w klimatyzacji zbiera się wiele zanieczyszczeń
  • szpitalom, przychodniom, szkołom, hotelom, biurom, restauracjom, halom produkcyjnym, aby skutecznie usunąć nieprzyjemne zapachy i drobnoustroje
  • właścicielom klubów fitness, którym zależy na odświeżeniu pomieszczeń
  • hodowcom zwierząt, którzy chcą usunąć zapach zwierząt
  • osobom, które pragną pozbyć się z domu nieprzyjemnego zapachu po zalaniu czy pożarze domu
  • osobom, które zamierzają odświeżyć dom czy mieszkanie po cięższej chorobie

Ozon w branży motoryzacyjnej

Jak działa ozon i gdzie znajduje zastosowanie?Pierwiastek znajduje zastosowanie również w dezynfekcji układów klimatyzacji w samochodach osobowych, dostawczych pojazdach typu chłodnia i autobusach. Jego zadaniem jest usunięcie przykrych zapachów wydobywających się z kratek nawiewów. Ozon pozwala na usunięcie brzydkiej woni papierosów czy zapachu powstałego po zalaniu. Przede wszystkim skutecznie usuwa pleśni i grzyb z układu, które doprowadzają do zmniejszenia komfortu jazdy i zwiększają prawdopodobieństwo infekcji dróg układu oddechowego.

Czy ozonowanie jest całkowicie bezpieczne, czy może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie człowieka?

Duże stężenie ozonu w powietrzu może zaszkodzić. Nie można więc przebywać podczas zabiegu ozonowania, w tym samym pomieszczeniu. Pierwiastek ten ulega szybkiemu rozkładowi na tlen, dzięki czemu do pomieszczenia po ozonowaniu przedmiotów i przestrzeni, można bardzo szybko wrócić. Po ukończeniu ozonowania nie wolno wchodzić do pomieszczenia przez minimum 30 minut, najlepiej godzinę. Następnie należy dobrze przewietrzyć ozonowany pokój i można już z niego bezpiecznie korzystać.