• 28 March 2024
Rehabilitacja jako doskonały sposób na poprawę stanu zdrowia

Rehabilitacja jako doskonały sposób na poprawę stanu zdrowia

Rehabilitacja jako doskonały sposób na poprawę stanu zdrowia. Życie wymaga od nas coraz więcej. Często jesteśmy przepracowani, zabiegani i nie mamy czasu na pochylenie się nad stanem własnego zdrowia. Kiedy odczuwamy skutki obciążenia organizmu zwykle sięgamy po witaminy lub suplementy, mając nadzieję, że to pomoże rozwiązać chwilowy kryzys. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że czasem warto wziąć pod uwagę również rehabilitację. Mimo, że zwykle kojarzy się nam z poważnymi urazami lub stanami pooperacyjnymi, wymagającymi specjalistycznej pomocy w przywróceniu do normalnego funkcjonowania, rehabilitacja może przybierać różne formy i wpływać korzystnie na nasz organizm. 

Podstawowe rodzaje 

Rehabilitacja polega na kompleksowym działaniu specjalistów (rehabilitantów i fizjoterapeutów), które ma na celu przywrócenie lepszego stanu zdrowia osoby rehabilitowanej. Problemy, z jakimi po wsparcie zgłaszają się pacjenci i klienci mogą być różne, a forma zaleconych działań powinna zostać odpowiednio do nich dostosowana. Zabiegi dla osób po urazach mogą, a nawet powinny wyglądać zupełnie inaczej, niż dla chorych na schorzenia przewlekłe. Specjaliści wyróżniają różne typy rehabilitacji. Wśród najpopularniejszych wymienić można rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych, oddziału dziennego lub w warunkach domowych. Mówi się także o ogólnoustrojowej rehabilitacji w warunkach oddziału stacjonarnego. 

Zobacz także:

Rehabilitacja specjalistyczna

Zdarzają się czasem sytuacje, które wymagają rehabilitacji specjalistycznej. Specjalnie przygotowane programy wspierają osoby z poważnymi schorzeniami, np. po przejściu udaru, wylewu lub po zawale serca. W takich przypadkach niezwykle ważne jest zadbanie o pacjenta kompleksowo, zapewniając jak najszybsze działanie na każdym niezbędnym polu. Niektóre programy rehabilitacji specjalistycznej zawierają w sobie elementy klasycznej, standardowej rehabilitacji, inne dedykowane są bezpośrednio dla danego pacjenta. 

Rehabilitacja neurologiczna

Urazy neurologiczne i neurochirurgiczne to często skomplikowane przypadki, wymagające złożonego programu rehabilitacyjnego. Osoby, które przeszły udar, albo przebywały przez dłuższy czas w śpiączce muszą poddać się rehabilitacji, aby wrócić do normalnego, samodzielnego funkcjonowania. Podstawowe zabiegi rehabilitacji neurologicznej trwają zwykle od 3 do 6 tygodni, jednak rzadko w tak krótkim czasie pacjentom udaje się osiągnąć zamierzony cel. Z pomocą rehabilitantów pokonują jednak kolejne trudności i stopniowo polepszają stan swojego zdrowia. 

Rehabilitacja kardiologiczna

Problemy zdrowotne związane z układem sercowo-naczyniowym dotykają coraz szerszego grona Polaków. Gdy sytuacja staje się poważna i pacjent trafia do szpitala otrzymując niezbędną pomoc, zwykle zaraz po opanowaniu sytuacji zostaje skierowany na specjalistyczną rehabilitację kardiologiczną. Specjalistyczne programy obejmują pacjentów po przebytym zawale mięśnia sercowego, poważnych zabiegach kardiochirurgicznych, plastyce naczyń wieńcowych, ale także lżejszych schorzeniach układu sercowo-naczyniowego. 

Rehabilitacja pulmonologiczna

Ten rodzaj rehabilitacji stosowany jest w wielu rozmaitych stanach chorobowych. Działania, jakie podejmują wówczas rehabilitanci i fizjoterapeuci mają na celu przede wszystkim zahamowanie postępowania choroby, aby nie dopuścić do niewydolności oddechowej. Zalecana jest najczęściej przy występowaniu chorób przewlekłych, jak nieżyt oskrzeli, poważne zapalenie płuc, czy zaawansowana astma oskrzelowa.

Czym jest fizjoterapia?

Wiele osób utożsamia rehabilitację z fizjoterapią. Specjaliści podkreślają jednak, że rehabilitacja stanowi znacznie szersze pojęcie, w skład którego wchodzi m.in. fizjoterapia. Zabiegi fizjoterapeutyczne mogą stanowić znaczną część programu rehabilitacyjnego. Do najpopularniejszych należy z pewnością kinezyterapia. Opiera się ona na leczeniu ruchem, które można określić szeroko jako ćwiczenia usprawniające. Drugim często stosowanym rodzajem fizjoterapii jest masaż leczniczy, którego zadaniem jest poprawa stanu mięśni i stawów. Specjalistyczny masaż wpływa na krążenie, dlatego zalecany jest w wielu przypadkach, wymagających rehabilitacji. Hydroterapia również pozytywnie wpływa na cały organizm, wykorzystując działanie natrysków wodnych. Z kolei najbardziej wszechstronną metodą uśmierzającą dolegliwości bólowe jest krioterapia. Stosując bardzo niskie temperatury poprawia się również kondycję psychofizyczną pacjentów, którzy podczas zabiegów mogą odczuć wyraźną ulgę. Ten rodzaj zabiegów fizjoterapeutycznych polecany jest szczególnie sportowcom, uprawiającym sporty wytrzymałościowe np. biegaczom, pływakom. 

Rehabilitacja stanowi ważny krok do powrotu do pełnej sprawności. Jak w większości dziedzin życia, warto zaufać specjalistom i po pomoc zwrócić się do profesjonalnych rehabilitantów i fizjoterapeutów. Na rynku wiele jest ofert masaży, czy innych zabiegów, które mają wpłynąć pozytywnie na nasz stan zdrowia. Warto jednak pamiętać, że jedynie dyplomowani specjaliści gwarantują wykonanie zabiegów w odpowiedni sposób, który przyniesie oczekiwane efekty zdrowotne.