• 26 April 2024
Ocieplanie dachów

Ocieplanie dachów

Ocieplanie dachów pianką poliuretanową jest prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych obecnie sposobów izolacji termicznej tego obszaru. Pianka poliuretanowa PUR może być zastosowana do każdego dachu (skośnego, płaskiego, z poddaszem użytkowym), niezależnie od jego rodzaju i stopnia skomplikowania. Dodatkowo ocieplanie dachu pianką poliuretanową nie wymaga żadnych wstępnych prac przygotowawczych, zastosowana PUR układana jest w równej warstwie, wypełniając wszelkie spoiny, ubytki i nierówności, zapewniając skuteczną izolację termiczną.

Typy PUR do ocieplania dachów

Dostępne są dwa typy pianki PUR (natryskiwanej) to znaczy: pianka poliuretanowa otwartokomórkowa (pianka lekka o gęstości 10-16 kg/m3) oraz pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa (pianka sztywna o gęstości 30-100 kg/m3). Różnią się one nie tylko gęstością, ale również tym, że komórka otwarta jest paroprzepuszczalna i ma najlepsze właściwości izolujące hałas, podczas gdy komórka zamknięta jest paroszczelna z warstwą 50 mm lub większą i może zapewniać ochronę przed wodą. Przewodność cieplna sztywnej pianki poliuretanowej jest 1,5 razy mniejsza niż przewodność cieplna lekkiej, co oznacza że, może mieć znaczenie przy rekonstrukcji starego budynku.

Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa do ocieplania dachów  

Sztywna pianka poliuretanowa, która powstaje w wyniku reakcji termicznej między składnikiem poliolowym a izocyjanianem. W końcowej fazie reakcji pianka zaczyna wiązać i twardnieć na natryskiwanej powierzchni. Podczas nakładania materiału zapewniana jest bezszwowa izolacja termiczna, która nie ma połączeń i szczelin. Materiał ten może być stosowany do izolacji szerokiej gamy obiektów: pomieszczeń przemysłowych, domów prywatnych, sklepów, warsztatów, a także do ocieplania dachów płaskich i spadzistych, poddaszy, ścian, podłóg i stropów. Ten rodzaj pianki poliuretanowej ma niską przewodność cieplną, co pozwala, biorąc pod uwagę wszystkie indywidualne cechy ocieplanego dachu, nałożyć ją z cieńszą warstwą izolacyjną.

Zastosowanie otwartych komórek pianki poliuretanowej do ocieplania dachów

Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa ma również dobre właściwości termoizolacyjne, doskonałą przyczepność, niską emisję. Jest ekologiczna i bezpieczna w użytkowaniu, bezpieczna dla zdrowia i środowiska. Służy do ocieplania stropów, ścian budynków nowych i zamieszkanych, do doposażenia poddasza, do ocieplania magazynów, warsztatów itp.

Wymiana ciepła i zalety technologii ocieplania dachów pianką poliuretanową PUR

Ocieplanie dachów
Ocieplanie dachów

Wyjaśniając konwekcję w prosty sposób, możemy powiedzieć: rodzaj wymiany ciepła, gdy ciepło jest rozprowadzane z gorętszych obszarów (na przykład strychu) do zimniejszych obszarów (na przykład otoczenia). Taki transfer ciepła odbywa się przez powietrze, więc jeśli na poddaszu pojawią się dziury lub puste przestrzenie (co jest częstym problemem nie tylko w starych domach, ale także w nowych, nowoczesnych budynkach, zwłaszcza przy ociepleniu wełną mineralną), pomieszczenie cierpi z powodu znacznych strat ciepła.

Ocieplanie dachu pianką poliuretanową tworzy hermetyczny obwód, który zapobiega ucieczce ciepłego powietrza w okresie zimowym z domu do środowiska zewnętrznego. Ponieważ pianka PUR rozszerza się podczas natryskiwania, skutecznie zamyka wszelkie dziury, pęknięcia itp. puste przestrzenie. Nie ulega degradacji i nie zbryla się z upływem czasu, nie zmniejsza objętości, co oznacza, że przecieki zostają zamknięte na zawsze. Ponieważ pianka poliuretanowa jest natryskiwana na dach w postaci cieczy, która następnie rozszerza się i twardnieje, ocieplenie można stosować na dachach o dowolnej złożoności.

Firma specjalizująca się w ocieplaniu dachów PUR stosuje wyłącznie komponenty znanej marki, co gwarantuje najskuteczniejszą izolację https://ocieplanie-dachow.com.pl/. Należy dodać, że przy natryskiwaniu nie trzeba jej przycinać i regulować podczas montażu. Zapewniając ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym, żywotność PUR wynosi co najmniej 50 lat jako ocieplenie dachu i nie wymaga żadnych dodatkowych kosztów w przyszłości.

Pianka poliuretanowa zapobiega kondensacji

Kolejnym zagrożeniem, z jakim boryka się dom bez odpowiedniego ocieplenia dachu, jest kondensacja. Jeśli dach jest słabo ocieplony, na strychu może tworzyć się kondensacja, która powoduje gnicie drewna. Jest to potencjalnie niebezpieczne, ponieważ na wielu strychach stosuje się drewniane krokwie, aby zachować integralność strukturalną dachu. Gnicie destabilizuje konstrukcje drewniane, takie jak krokwie, belki itp., które są niezbędne do podparcia dachu.

Ocieplanie dachów pianką poliuretanową PUR https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/ zapobiega tworzeniu się kondensatu. Niektórzy uważają, że pianka nie pozwala drewnu oddychać. Jednak wcale tak nie jest. Na współczesnym rynku istnieje duży wybór sprawdzonych, skutecznych, znanych na całym świecie, przyjaznych środowisku i bezpiecznych izolacji poliuretanowych, które od wielu lat stosowane są na całym świecie do ocieplania nie tylko dachów, ale także innych konstrukcji. Przy dociepleniu zamkniętą komórką (twardą pianką) od 50 mm (przy krokwiach pokrytych pianką) pianka poliuretanowa pełni rolę paroizolacji, a nawet przy dużej ilości pary wodnej nie pozwala jej wniknąć w konstrukcje drewniane.

Jeśli krokwie nie są pokryte pianką (na przykład krokwie mają przekrój 200 na 60 mm, a powłoka ma tylko 100 mm grubości), to wilgoć, która dostaje się do krokwi, również przez nie wychodzi do środowiska zewnętrznego. Ale do tego wentylacja pod dachem musi być odpowiednio zorganizowana (warunek ten musi być spełniony dla każdego rodzaju izolacji). Więcej szczegółowych porad dotyczących ocieplania dachów pianką poliuretanową można uzyskać w firmie wykonującej takie prace.