• 13 September 2024
Więźby dachowe

Więźby dachowe

Więźby dachowe – czy powinniśmy o nich wiedzieć? Dach jest konstrukcją nośną o ściśle określonym spadku. Składa się z elementów zewnętrznych i wewnętrznych – te ostatnie nazywane są wiązarami dachowymi. W przeciwieństwie do wyglądu, ich funkcja jest najważniejsza, ponieważ podtrzymują ciężar dachu i wszystkiego, co się na nim znajduje.

Co to jest więźba dachowa? Gdzie są używane wiązary dachowe? Jak powstaje więźba dachowa? Jakie są zalety wiązarów dachowych? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Co to jest więźba dachowa?

Więźby dachowe
Więźby dachowe

Zanim zaczniemy jakiekolwiek rozważania w tym zakresie, powinniśmy najpierw zastanowić się, czym właściwie jest więźba dachowa. Cóż, jeśli zdecydujemy się je zdefiniować, to możemy powiedzieć, że są to podstawowe elementy nośne konstrukcji. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążeń pomiędzy nim a resztą budynku. Co ciekawe, są prawie wszędzie. Idealnie nadają się na dachy o dużych powierzchniach i rozpiętościach – w ten sposób jesteśmy w stanie zminimalizować punkty podparcia i tym samym zwiększyć możliwości aranżacji poddasza. Więźby dachowe składają się z górnych i dolnych półek – podtrzymują słupy i przekątne. Te pierwsze to pionowe elementy, które bezpośrednio wspierają zewnętrzną konstrukcję dachu. Jeśli chodzi o przekątne, są to elementy ukośne i zalecane są do dachów o lekko pochyłym kącie. Więźby dachowe wykonane są z drewna, ale alternatywnymi rozwiązaniami są również żelbetowe lub stalowe – w zależności od możliwości finansowych, konstrukcji budynku i osobistych preferencji. W tym miejscu należy jednak pamiętać, że w obu przypadkach wymagane jest zastosowanie ścian nośnych odpornych na przeciążenia.

Gdzie są używane wiązary dachowe?

Skoro już wiemy, czym są więźby dachowe, warto zastanowić się, gdzie faktycznie są wykorzystywane. Cóż, ta technika służy do budowy dachów odpornych na wpływy zewnętrzne. Ich stosunkowo wysoki koszt sprawia, że ​​są popularną technologią w krajach o stosunkowo wysokich średnich temperaturach. Warto zaznaczyć, że kluczowym czynnikiem decydującym o zastosowaniu tego rozwiązania jest śnieg. Nie usuwa się z powierzchni tak łatwo, jak w przypadku deszczu. Również podczas rozmrażania wzrasta jego masa – zwiększa się więc szansa na uszkodzenie dachu. Poważnym zagrożeniem jest również wiatr. Największy wpływ ma na dachy charakteryzujące się dużymi spadkami. W tego typu konstrukcjach bardzo ważne są wiązary dachowe, dlatego warto zwrócić na siebie szczególną uwagę.

Polecamy uwadze:

Jak powstaje więźba dachowa?

W zdecydowanej większości przypadków wiązary dachowe produkowane są jako elementy prefabrykowane. Charakterystyczna jest technika wykonania tych elementów – polega ona na wygładzaniu i przycinaniu drewna. Wykonane są również prefabrykowane otwory, rowki i inne elementy ułatwiające łączenie. Pierwszym krokiem jest stworzenie projektu. Czyni to za pomocą zaawansowanego oprogramowania zdolnego do obsługi technologii 3D. Z ciekawości warto wspomnieć, że na podstawie danych z aplikacji eksperci byli w stanie oszacować całkowity koszt projektu. Każdy projekt jest dostosowany do lokalnych warunków. Wśród tych czynników najczęstsze to położenie geograficzne, wymiary poszczególnych płaszczyzn budynku, rodzaj użytego pokrycia dachowego, grubość zastosowanej izolacji, nachylenie dachu oraz kształt poszczególnych powierzchni dachu . Po obróbce i zabezpieczeniu wiązarów dachowych transportuje się je na plac budowy.

Jakie są zalety wiązarów dachowych?

Istnieje wiele powodów, dla których kratownice dachowe są tak popularne. Zalety tego schematu są liczne i należy je rozważyć. Po pierwsze, możemy polegać na wysokiej jakości drewna. Firmy produkujące kratownice zatrudniają prawdziwych fachowców. Nie musimy się więc martwić, że ktoś sprzeda nam produkt za więcej, niż jest wart. Warto wspomnieć o jego wysokiej precyzji. Okazuje się, że prefabrykowane wiązary dachowe wykonywane są na najwyższej jakości obrabiarkach. Dzięki temu poszczególne elementy są ze sobą odpowiednio połączone. Nie jest wymagane dodatkowe przycinanie. Kolejną korzyścią są krótkie terminy realizacji – firmy są w stanie zrealizować duże zamówienia w ciągu dwóch do trzech miesięcy. Za wszystkie prace odpowiada jeden wykonawca. Możemy również liczyć na to, że cena produktu jest stosunkowo niska biorąc pod uwagę jakość z jaką mamy do czynienia. Wiązary dachowe to również sposób na zmniejszenie wymagań konstrukcyjnych.