• 13 July 2024
Co powinien mieć detektyw

Co powinien mieć detektyw

Pracowanie jako prywatny detektyw może być całkiem ciekawą opcją dla osób, które interesują się oczywiście zawodem prywatnego detektywa, ale również dla osób, które na przykład kiedyś chciały być na przykład policjantami, ale ostatecznie z jakichś względów nie zdecydowały się na wstąpienie do policji. Jest to praca, która jeżeli jesteśmy w tym zawodzie oczywiście dobrzy, może być oczywiście dość dochodowa oraz interesująca. Zastanowimy się nad tym, co powinien mieć detektyw oraz jakie, powinien mieć cechy charakteru, aby móc dobrze wykonywać swoją pracę.

Uprawnienia detektywistyczne

Przede wszystkim musimy powiedzieć sobie wprost, że niezależnie od tego, czy będziemy chcieli być prywatnym detektywem, który pracuje niejako na własną rękę, czy będziemy chcieli pracować dla dużej agencji detektywistycznej, no to powinniśmy mieć odpowiednie uprawnienia. Najlepiej jest skończyć kurs prywatnego detektywa. Kurs taki jest niezwykle pomocny, ponieważ oprócz różnego rodzaju umiejętności oraz technik, na przykład technik śledzenia, poznamy również ramy prawne, w których powinien poruszać się prywatny detektyw, a nie jest to wcale takie oczywiste. Bardzo często, kiedy oglądamy zagraniczne seriale, możemy zauważyć, że detektywi robią rzeczy, których nie tylko w Polsce, ale tak naprawdę w większości krajów, nie mają prawa robić. Również i w krajach, w których rozgrywa się akcja tych seriali. Kolejną sprawą jest na przykład taka kwestia, że prywatnymi detektywami często pozostają na przykład emerytowani funkcjonariusze policji, bądź policjanci, którzy z zawodu z różnych przyczyn odeszli. Oczywiście są to osoby, które mają zarówno kwalifikacje, jak i szeroką wiedzę dotyczącą prawa, więc czy to będą szukać zatrudnienia w biurze detektywistycznym, czy będą chcieli świadczyć usługi detektywistyczne na własną rękę, mają sporą szansę na sukces.

Jakie cechy charakteru powinien mieć prywatny detektyw?

Oczywiście istnieje szereg cech, które moglibyśmy wymienić jako atrybuty dobrego prywatnego detektywa i do takich atrybutów, należy między innymi inteligencja, dociekliwość, wytrwałość, cierpliwość, ale przede wszystkim, prywatny detektyw powinien być dyskretny oraz powinien umieć dochować tajemnicy. Musimy sobie tutaj powiedzieć wprost, że wszelkie informacje, jakie zdobędziemy w trakcie naszej pracy dla naszych klientów, wszelkiego rodzaju dowody, muszą zostać pomiędzy nami a naszym klientem. Niedopuszczalne wydaje się, aby prywatny detektyw mógł na przykład po godzinach swojej pracy, zwierzać się z różnych rzeczy, których się dowiedział na przykład żonie, czy kolegom przy piwie. Tym bardziej że na przykład często prywatni detektywi są wzywani w niektórych przypadkach jako świadkowie na salę sądową, na przykład, wtedy kiedy jest rozprawa sądowa z orzekaniem o winie, a na przykład detektyw udowodnił niewierności współmałżonka. Detektyw przede wszystkim musi być osobą wiarygodną przed sądem, bo w przeciwnym wypadku, wiele dowodów i informacji, które zdobył, może zostać po prostu podważone, jako na przykład naciągane, bądź zdobyte w sposób nielegalny.

Wyposażenie prywatnego detektywa

Przejdźmy sobie teraz do tego, co powinien mieć na swoim wyposażeniu prywatny detektyw i zacznijmy od podstawowych rzeczy. Przede wszystkim prywatny detektyw powinien dysponować samochodem. Samochód ten powinien przede wszystkim być dobrym i niezawodnym autem, ale z drugiej strony powinno być to auto, niezbyt rzucające się w oczy, ponieważ dla przykładu, będziemy musieli kogoś śledzić właśnie za pomocą samochodu. Auto rzucające się w oczy, bardzo szybko zwróci uwagę osoby śledzonej. Co nie jest raczej pożądane. Następnie oczywiście prywatny detektyw powinien być wyposażony w takie rzeczy jak, laptop, porządny aparat fotograficzny z różnego rodzaju obiektywami, również na przykład noktowizyjnym. Do tych urządzeń powinien posiadać przynajmniej kilka porządnych baterii, aby podczas działań w terenie nie doszło do sytuacji, kiedy mógłby zdobyć jakieś dowody, ale nie mógł tego zrobić, ponieważ urządzenie mu się rozładowało.

Zobacz również:

Urządzenia śledzące, podsłuchy itp.

Bardzo często w niektórych serialach, poruszany jest motyw tego, że prywatny detektyw podsłuchuje obiekt, nad którym pracuje lub bo umieszcza w jego samochodzie nadajnik GPS i dzięki temu, doskonale wie, gdzie ta osoba się znajduje. W polskim prawie jest to niedopuszczalne. Tego typu techniki śledzenia, są zarezerwowane dla policji oraz dla służb specjalnych i niestety lub stety, polskie prawo zabrania stosowania takich metod prywatnym detektywom. Czyli nie możemy śledzić nikogo za pomocą nadajnika GPS oraz nie możemy sami zakładać podsłuchów. Już inna sprawa ma się na przykład odnośnie do wykrywania podsłuchów. Wielu detektywów świadczy po prostu takie usługi, że na przykład wchodzi do jakiegoś obiektu, gdzie jest podejrzenie, że jest podsłuch, lub po prostu ktoś, kto się upewnić, że na pewno nie jest podsłuchiwany i za pomocą specjalistycznych urządzeń, tego typu urządzenia podsłuchowe może skutecznie wykrywać. Powtórzmy jednak raz jeszcze, detektyw nie może wykorzystywać technik zarezerwowanych dla służb takich jak policja czy wywiad.