• 15 June 2024
Noclegi tranzytowe co to jest

Noclegi tranzytowe co to jest

Pobyt w hotelu większości z nas kojarzy się z co najmniej kilkudniowym urlopem. Bywają jednak sytuacje, kiedy potrzebny jest nam nocleg wyłącznie na jedną noc, jest to tzw. nocleg tranzytowy. W tym celu powstały specjalne hotele, oferujące krótkie pobyty. Noclegi tranzytowe co to jest: na czym tak dokładnie polega ten rodzaj noclegu? Jak wybrać właściwe miejsce? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poniższym artykule.

Noclegi tranzytowe – co to właściwie oznacza

Miejsca oferujące noclegi tranzytowe znajdziemy najczęściej przy lotniskach, dworcach kolejowych lub przy szosach. Ich umiejscowienie nie jest przypadkowe – to właśnie tam najczęściej potrzebujemy noclegów na jedną noc. Hotele te stanowią doskonałe miejsce, w którym można się zatrzymać np. trakcie wielogodzinnej podróży autem lub w oczekiwaniu na lot. Obiekty noclegowe dysponują parkingami, a także właściwymi urządzeniami, pozwalającymi na naprawdę usterek w pojazdach. Dlatego też, z obiektów można skorzystać zawsze wtedy, kiedy spotkają nas nieprzewidziane sytuacje na drodze i auto odmówi posłuszeństwa. Hotele tranzytowe zaspokajają także potrzeby biznesmenów czy też pracowników, przebywających w delegacji.

Co zatem wyróżnia obiekty oferujące noclegi tranzytowe? Przede wszystkim jest to ich lokalizacja. Jest to także wyposażenie oraz oferowanie dodatkowych usług, które sprawdzą się w trakcie krótkich pobytów.

Jak wybrać hotel tranzytowy?

Szukasz miejsca, w którym chcesz spędzić noc podczas służbowej delegacji? A może jesteś w trakcie długiej podróży i szukasz noclegu, by zregenerować się przed dalszym jej etapem? Warto zatem wiedzieć, na jakie kwestie zwrócić uwagę w trakcie wyboru odpowiedniego miejsca noclegowego.

Jednym z najważniejszych kryteriów powinno być położenie hotelu. Jak sama nazwa wskazuje, obiekt tranzytowy musi znajdować się w niewielkiej odległości od kluczowych węzłów komunikacyjnych. Dlatego też warto szukać hoteli, które znajdują się jak dworca autobusowego lub kolejowego czy też autostrady. Jeżeli chcesz odpocząć przed długim lotem, najlepszym wyborem może być hotel znajdujący się tuż przy lotnisku. Obecnie znajdziemy także obiekty, które usytuowane są na terenie samego lotniska, co jest niezwykle korzystnym udogodnieniem.

Noclegi tranzytowe co to jestJeżeli korzystasz z noclegu przed dalszą podróżą lotniczą, przydatną usługą będzie transfer lotniskowy. Pozwala ona bowiem na zaoszczędzenie niemałych pieniędzy, gdyż jest ona najczęściej darmowa. Ceny taksówek na terenie lotniska mogą być naprawdę wysokie. Jeżeli hotel dysponuje taką usługą, przy rezerwacji należy poinformować recepcję o planowanej godzinie przylotu.

Goście korzystający z noclegów tranzytowych na pewno docenią opcję, która zawiera w cenie śniadanie. Dlaczego jest to takie ważne? Zjedzenie porządnego posiłku jest konieczne przed dalszą podróżą. Nie zawsze w pobliżu takich miejsc znajdziemy sklepy, by przygotować posiłek samodzielnie. Dlatego też opcja break&breakfast to niewątpliwy atut, pozwalający na posilenie się przed dalszym etapem podróży.

Goście tranzytowi z pewnością docenią także różnego rodzaju dodatkowe usługi. Mogą one obejmować pranie, prasowanie czy też budzenie na żądanie. Nierzadko także personel hotelu oferuje pomoc m.in. w rezerwacji biletów czy wypożyczeniu auta z wypożyczalni. Darmowy parking jest także doskonałym udogodnieniem, zwłaszcza dla osób zmotoryzowanych.

Jak widać, podczas wyboru hotelu tranzytowego, większość z nas zwraca uwagę na bardziej praktyczne kwestie. Wynika to z faktu, iż podczas tak krótkiego pobytu nie zdążymy się nacieszyć innymi udogodnieniami. Basen, SPA czy też szerokość łóżka schodzą w tym wypadku na dalszy plan.

Inne rodzaje noclegów

Nawet jeśli jesteś w podróży i szukasz noclegu wyłącznie na jedną noc, mamy dobrą wiadomość. Nie musisz się ograniczać wyłącznie do obiektów oferujących noclegi tranzytowe. Mimo iż inne miejsca noclegowe preferują wynajem pokoi na dłuższy czas, są jednak takie, które zgodzą się na tak krótki pobyt. Warto zatem zrobić rozeznanie i poszukać innych obiektów. Można wybierać spośród licznych możliwości, takich jak: pensjonaty, motele, hostele, a nawet kwatery prywatne. Czym się one różnią między sobą, skoro dla wielu z nas wydają się tym samym? Jak się okazuje, różnice mogą być naprawdę spore.

To, co wyróżnia pensjonaty, to ich wielkość oraz ustronna lokalizacja. Są one znacznie mniejsze od hoteli – zazwyczaj mogą pomieścić od kilku do kilkunastu gości. Nie znajdziemy ich w centrum miasta, raczej na uboczu, w znacznie spokojniejszych miejscach. Bywają usytuowane także w niewielkich turystycznych miejscowościach.

Kolejnym obiektem godnym uwagi są motele. Są one położone przy trasach szybkiego ruchu i obok ruchliwych dróg. Stanowią zatem doskonałą opcję dla osób, które nie mają zbyt wygórowanych oczekiwań. W ich ofercie znajdziemy najczęściej usługi gastronomiczne, dysponują także własnymi parkingami dla swoich gości.

Jeżeli nie przeszkadza Ci współdzielenie pokoju i łazienki z innymi osobami, możesz zdecydować się na pobyt w hostelu. To, co je wyróżnia to korzystna cena. W ramach niewielkiej opłaty otrzymasz miejsce, najczęściej na łóżku piętrowym oraz dostęp do wspólnej łazienki i kuchni. Obiekty te sprawdzą się, kiedy potrzebujesz wyłącznie miejsca, w którym możesz przespać kilka godzin, zanim ruszysz w dalszą drogę.