Nie ma lepszego rozwiązania mieszkaniowego, niż posiadanie własnego domu. Nie trzeba wyrzucać pieniędzy za okno…
Studia górnicze – niepewna przyszłość?
Praca na kopalni nie oznacza wyłącznie zjeżdżania pod ziemię w celu wydobycia węgla. Od strony logistycznej i technicznej kopalnie potrzebują fachowej obsługi, którą świadczą osoby z wykształceniem wyższym. Dlatego też na uczelniach już wiele lat temu utworzono kierunki górnicze, które przygotowują młode osoby do pracy na kopalni. Tymczasem coraz więcej mówi się o zaprzestaniu wykorzystywania nieodnawialnych źródeł energii. Studia górnicze – niepewna przyszłość? Czy warto zatem studiować kierunki związane z górnictwem?
Alternatywne źródła energii
Zarówno społeczeństwo, jak i władza, coraz częściej mówią o konieczności wykorzystywania alternatywnych źródeł energii takich jak słońce, wiatr czy woda. W Polsce najpopularniejsza jest energia słoneczna i świetlna, dzięki zastosowaniu paneli solarnych i fotowoltaiki. Rząd postanowił nawet dofinansować zakup instalacji zarówno solarnych, jak i fotowoltaicznych poprzez możliwość odliczenia części poniesionych kosztów od podatku w rozliczeniu rocznym. Ma to zachęcić do pozyskiwania energii słonecznej i ogrzewania nią domów. Nikt nie wspiera już zakupu pieców, których użytkowanie jest nie tylko nie ekologiczne, ale i niekomfortowe dla właścicieli mieszkań. Wynika to z faktu, iż przynajmniej raz w tygodniu trzeba dołożyć opał do pieca, co często zabiera bardzo dużo czasu. Starsze osoby nierzadko mają problemy z ogrzaniem domu w ten kosztowny i niewygodny sposób. Zastosowanie tradycyjnych źródeł energii traci więc na znaczeniu. Co prawda wciąż jesteśmy daleko od tego, aby pozbyć się z domów pieców służących do ich ogrzewania, jednak społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome konieczności wykorzystywania alternatywnych źródeł energii. Jest to nie tylko tańszy sposób na ogrzanie mieszkania (choć wymaga jednorazowego, stosunkowo dużego wydatku), ale i może przysłużyć się środowisku, którego ochrona staje się priorytetem. Niestety, to wszystko sprawia, że eksperci zajmujący się wydobyciem węgla i jego przetwarzaniem mogą stracić zatrudnienie.
Górnictwo czy geologia?
Samo górnictwo może okazać się nietrafionym kierunkiem studiów, jednak warto wybrać się dziś na geologię górniczą. Geologia górnicza rzadko funkcjonuje jako oddzielny kierunek, a jest raczej specjalizacją na ogólnym kierunku o nazwie geologia. Dobrze się więc na niego zdecydować, gdyż daje on studentowi znacznie więcej informacji, niż zwykłe górnictwo. Geologia górnicza łączy bowiem dwie nauki w jednej: geologię oraz górnictwo, dzięki czemu student pozyskuje szeroką, specjalistyczną wiedzę. Geologia górnicza daje duże możliwości rozwoju i zatrudnienia – choć większość jej absolwentów znajduje pracę na kopalni bądź w spółkach kopalnianych, w rzeczywistości mogą oni poszukiwać pracy także w instytutach naukowych czy międzynarodowych spółkach zajmujących się wydobyciem surowców. W tradycyjnym ujęciu, które wciąż dominuje w naszym kraju, geologia górnicza skupia się głównie na wydobyciu węgla, który następnie jest obrabiany i sprzedawany poszczególnym osobom bądź firmom. Tymczasem międzynarodowe środowiska coraz częściej skupiają się na geologii górniczej jako takiej, która pomaga znaleźć takie metody pozyskiwania surowców, aby były one bezpieczne dla środowiska naturalnego. Trudno bowiem całkowicie zrezygnować z wydobywania złóż, które wykorzystywane są nie tylko do ogrzewania pomieszczeń w czasie zimowym. Dlatego też studenci powinni zdecydować się właśnie na geologię górniczą, jeżeli chcą studiować kierunek związany z górnictwem.
Predyspozycje studenta
Nie każdy może studiować kierunki związane z górnictwem. Absolwenci uzyskują bowiem tytuł inżyniera, a następnie magistra, zatem kierunki prowadzone są na uczelniach technicznych. Te zaś wymagają, aby studenci doskonali znali zarówno matematykę, jak i chemię czy fizykę. Jest to bardzo istotne, gdyż na kierunku geologia górnicza poruszane są tematy związane z tymi naukami. Niezbędna jest również wiedza geograficzna, głównie w kontekście geologii. Nieprawdą jest natomiast, że trzeba mieć jakiekolwiek doświadczenie w górnictwie czy to, że studia nadają się tylko dla osób po technikum górniczym. Powszechnie powielanym mitem jest też ten, który dotyczy płci studentów geologii górniczej. Kierunek ten mogą studiować nie tylko mężczyźni, ale również kobiety. Wbrew pozorom praca geologa nie polega na zjeżdżaniu pod ziemię – większość prac wykonywana jest na powierzchni, przy pomocy specjalistycznych programów. Dlatego też kobiety mogą z powodzeniem próbować swoich sił w geologii górniczej. Co ważne, kierunek ten zwykle uruchamiany jest w formie stacjonarnej, co oznacza, że zajęcia odbywają się w tygodniu, co często wyklucza możliwość pracy na etat.
Pomimo, iż wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii znacznie ograniczy wydobycie węgla w przyszłości, kierunki związane z górnictwem nadal wydają się być dobrym wyborem. Wydobycie surowców wciąż będzie miało miejsce, zatem potrzebni będą specjaliści, którzy będą organizować cały proces od strony technicznej. Jeżeli tylko przyszły student jest zainteresowany górnictwem, warto postawić na geologię górniczą.
Sprawdź także
-
Domy szkieletowe na kredyt
-
Do kiedy ortodonta na NFZ?
Do kiedy ortodonta na NFZ? Wygląd uzębienia to niezwykle ważna część wizerunku, która wpływa na…
-
Na co szkodzi witamina B?
Wszyscy wiemy, że witaminy są nam niezbędne do zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania naszych organizmów.…
-
Jak ze spokojem przygotować się na własny ślub?
Organizowanie własnego ślubu z weselem z pewnością jest przyczyną sporego stresu i niepewności. Każda para…
-
Czy warto zdecydować się na panele fotowoltaiczne?
Czy warto zdecydować się na panele fotowoltaiczne? Każdy z nas chciałby mieć możliwie najniższe rachunki.…