• 27 April 2024
Pracownicy ze Wschodu - dlaczego warto ich zatrudniać?

Pracownicy ze Wschodu – dlaczego warto ich zatrudniać?

Poszukiwania pracownika to wieloetapowy i trudny proces. Nierzadko zdarza się tak, że na krajowym rynku pracy zwyczajnie brakuje osób, które chcą podjąć pracę. Rozwiązaniem może być zatrudnienie pracowników z zagranicy. Niektórzy pracodawcy mają jednak opory przed podjęciem takich kroków. Pracownicy ze Wschodu – dlaczego warto ich zatrudniać?

Rynek krajowy

W jaki właściwie sposób pracownicy zza wschodniej granicy zaczęli pracować w Polsce? Zadecydowały o tym przede wszystkim prawa, jakie rządzą rynkiem pracy. Na rynku krajowym zaczęło brakować pracowników, którzy byli gotowi podjąć zatrudnienie. Wynikało to z faktu, iż rozbudowana pomoc socjalna oraz złe warunki pracy zachęcały matki do pozostania w domach z dziećmi. One zrezygnowały z pracy, tymczasem gospodarka przeżywała rozkwit. Było także potrzebnych do pracy coraz więcej mężczyzn, którzy woleli podejmować zatrudnienie za zachodnią granicą. Inaczej było na rynku wschodnim. Tam o pracę było bardzo ciężko, a luka na polskim rynku pracy zachęciła pracowników ze Wschodu do przyjazdu do naszego kraju. Nie zawsze byli oni miło przyjmowani – ksenofobiczne zachowania obywateli i pracodawców nie ułatwiały im adaptacji w naszym kraju. Na szczęście nasze poglądy na pracowników ze Wschodu nieco się zmieniły i są coraz bardziej cenieni przez pracodawców.

Zobacz również:

Zaangażowanie i motywacja

Pracownicy ze Wschodu nie mają łatwego życia. Pozostawienie rodziny w ojczyźnie i przyjazd do obcego kraju, często bez znajomości języka, za to z koniecznością załatwienia wielu formalności urzędowych to trudne wyzwanie. Niemniej jednak ze względu na tragiczną wręcz sytuację gospodarczo-polityczną  w ich kraju, często zwyczajnie nie mają oni wyjścia i muszą decydować się na pracę na obczyźnie. Pracodawcy, choć początkowo byli bardzo sceptyczni, zaczęli cenić pracowników ze Wschodu. Zadecydowała o tym przede wszystkim ich wielka motywacja do pracy. Dla wielu z nich posiadanie zatrudnienia to być albo nie być. Jeżeli stracą pracę, innej mogą nie dostać. Tymczasem poza własnym utrzymaniem bardzo często są zmuszeni wysyłać pieniądze do rodziny, zatem nie mogą pozwolić sobie na utratę zatrudnienia. Pracodawcy nie od dziś wiedzą, że najlepszy pracownik to pracownik zmotywowany. Dlatego też cenią oni młode matki, osoby w trudnej sytuacji życiowej czy osoby niepełnosprawne. Dodatkowo pracownicy ze Wschodu bardzo często są zaangażowani w swoją pracę ponad to, czego wymaga od nich pracodawca. To dlatego polscy pracownicy często nie potrafią znaleźć z nimi wspólnego języka – ci, którzy tylko odliczają w pracy godziny do wyjścia, często zastępowani są pracownikami ze Wschodu, którzy z pasją i zaangażowaniem wykonują swoje obowiązki. 

Nie tylko tania siła robocza

Pracownicy ze Wschodu w początkowej fazie swoich przyjazdów do Polski byli postrzegani jako tania siła robocza. Mieli oni uzupełniać braki kadrowe w takich miejscach, w których nie chcieli już pracować Polacy. Po pewnym czasie okazało się, że nie wszyscy przyjezdni to niewykwalifikowani pracownicy. W rzeczywistości sporo z nich posiada wykształcenie wyższe lub bardzo dobre przygotowanie zawodowe. Dziś już pracują oni nie tylko na budowie i jako personel sprzątający, ale także w biurach czy jako pracownicy wyższego szczebla. Umiejętność porozumiewania się w języku polskim daje im większą szansę na otrzymanie lepszej pracy. Dobrze zatem zatrudniać pracowników ze Wschodu nie tylko tam, gdzie brakuje chętnych do pracy wśród obywateli naszego kraju. 

Warunki pracy i płacy

Na początku pracownicy ze Wschodu zarabiali mniej niż ich koledzy z Polski nawet, jeżeli zajmowali to samo stanowisko. Takie zachowanie jest jednak wbrew zasadom etyki i nie powinno być praktykowane. Co więcej, może być postrzegane jako działanie dyskryminacyjne. Warto jednak zaznaczyć, że pracownicy ze Wschodu zwykle mają mniejsze wymagania płacowe niż nasi rodacy. Chcą oni po prostu otrzymać zatrudnienie nawet, jeżeli nie będą zarabiać dużych kwot. Wypłata powinna być adekwatna do umiejętności, zakresu obowiązków i odpowiedzialności – zgodnie z polskim prawem pracy. Tymczasem może okazać się, że zatrudnienie pracowników ze Wschodu będzie doskonałym rozwiązaniem dla małych lub początkujących firm, których zwyczajnie nie stać na wypłatę wysokich wynagrodzeń. Pracownicy, którzy nie mają wygórowanych oczekiwać płacowych często są jedynym ratunkiem dla mniejszych przedsiębiorstw, które dopiero realizują inwestycje, które w przyszłości pozwolą im płacić pracownikom więcej poprzez osiąganie wyższych przychodów. Z czasem taka firma będzie mogła zaproponować pracownikowi lepsze warunki zarówno pracy, jak płacy, jednak na początek zwykle musi mu wystarczyć niewielka pensja i słabo wyposażone stanowisko pracy. Zatrudnienie pracownika ze Wschodu niesie za sobą wiele korzyści. Jako pracodawcy powinniśmy pamiętać o tym, że liczy się przede wszystkim motywacja i wydajność, której pracownikom z zagranicy nie brakuje. Mogą oni z powodzeniem wykonywać te same zadania, które realizują Polacy. Często są to także dobrze wykształcone osoby, dlatego nadadzą się na wiele różnego rodzaju stanowisk.