• 28 March 2024
Jakie frezy na początek?

Jakie frezy na początek?

Jakie frezy na początek? Frezarka to urządzenie odgrywające niebagatelną rolę w pracy każdego podologa. Podstawowym elementem umożliwiającym jej działanie jest frez. Frezy przystosowane są do usuwania masy hybrydowej i żelowej, jak również do opracowywania płytki paznokcia i skórek. Różnią się między sobą ze względu na przeznaczenie.

Pojawia się więc pytanie: jak wybrać idealne frezy podologiczne? Rynek oferuje szeroki wybór frezów z uwagi na kształt czy materiał, z jakiego zostały wykonane. Osobie, która dokonuje tego typu zakupów po raz pierwszy, może być trudno podjąć właściwą decyzję. Zatem jak wybrać frezy? Czym kierować się podczas zakupów? W jaki sposób używać frezy, by uzyskać oczekiwany efekt? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Frez idealny – jak wybrać?

Planując zakup frezu, trzeba w pierwszej kolejności zdać sobie sprawę, że nigdy nie uda nam się znaleźć uniwersalnego narzędzia, które sprawdzi się przy każdym zabiegu, bez względu na jego charakter. Jeszcze zanim przejdziemy do oglądania asortymentu hurtowni, warto zacząć od odpowiedzenia sobie na pytanie: do czego będziemy używać dany frez? Podstawowe rodzaje frezów wypunktowane zostały poniżej.

Podział frezów ze względu na przeznaczenie

Biorąc pod uwagę przeznaczenie, frezy można podzielić na kilka głównych kategorii:

  • frezy do opracowywania zgrubiałych paznokci,
  • frezy do szlifowania paznokci i skórek,
  • frezy do usuwania zrogowaceń na podeszwach,
  • frezy do usuwania zrogowaceń w wałach,
  • frezy do opracowywania skóry pięt,
  • frezy do usuwania odcisków,
  • frezy do usuwania skórek,
  • frezy do wygładzania płytki,
  • frezy do zdejmowania żelu i hybryd,
  • frezy do sztucznych paznokci,
  • frezy dla diabetyków.

Nieco prostszy podział obejmuje trzy typy frezów: do paznokci, skórek i pięt.

Sprawdź koniecznie:

Podział ze względu na materiał

Dość duże znaczenie w kontekście przeznaczenia frezu ma również tworzywo, z jakiego został wykonany. Biorąc pod uwagę materiały, występuje podział na:

  1. frezy z węglika spiekanego,
  2. frezy stalowe,
  3. frezy diamentowe,
  4. frezy kamienne,
  5. frezy ceramiczne.

Frezy – zastosowanie

Frez frezowi nierówny. Każda ich grupa, ze względu na materiał wykonania, przeznaczona jest do wykonywania innych czynności.

Frezy z węglika spiekanego

Węglik spiekany to najtwardszy ze wszystkich materiałów, z jakich produkowane są frezy. Dużym plusem wynikającym ze stosowania frezów tego typu jest szybkie opracowywanie płytki paznokciowej. Sprawdzają się one przede wszystkim w pracy długotrwałej.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że frezy wykonane z węglika spiekanego nie zapychają się podczas wykonywania czynności podologicznych, a przy ich użyciu nie jest konieczne dodatkowe polerowanie płytki. Okazuje się jednak, że chcąc się nimi sprawnie i bezpiecznie posługiwać trzeba mieć dużą wprawę i doświadczenie w tym zakresie.
Frezy z węglika spiekanego na tle pozostałych rodzajów wyróżnia trwałość i system nacięć. Odpowiednio dobrane obroty sprawiają, że nacięcia frezów tworzą powierzchnie tnące. Kręcąc frezem w prawą stronę, ostrza tną płytkę powierzchniową, umożliwiając tym samym precyzyjną pracę. Z kolei kręcąc frezem w lewą stronę, frez idealnie śliga się po powierzchni płytki paznokciowej, ładnie ją zamykając.
Frezy z węglika spiekanego służą zdecydowanie dłużej niż np. frezy z dużo miększej stali, które dużo szybciej się tępią. Zazwyczaj frezy tego rodzaju wykorzystuje się do opracowywania zgrubiałych paznokci i zdejmowania hybrydy, żelu lub akrylu. Czasem przy ich pomocy pobierany jest materiał do badań mikologicznych.

Frezy stalowe

Dzieli się je na tzw. różyczki i frezy próżniowe. Pierwsze sprawdzają się przy spłycaniu rozpadlin i usuwaniu odcisków. Natomiast frezy próżniowe służą do punktowego usuwania odcisków i zrogowaceń. Niektórzy podolodzy określają je mianem trepanów. Frezy tego typu na rynku występują w dwóch wariantach: płaskie (ze skalpelem) i z koroną. Można zatem w skrócie powiedzieć, że stalowe frezy przeznaczone są do obróbki miękkich i średnio twardych partii skóry i paznokci.

Frezy diamentowe

Jakie frezy na początek?Przeznaczone są głównie do pracy z paznokciami i skórkami. W zależności od nasypu frezy diamentowe stosuje się m.in. do szlifowania paznokci i skórek, usuwania zrogowaceń w obrębie podeszw i wałów paznokciowych, a także do spłycania rozpadlin. Najczęściej jednak specjaliści sięgają po nie, gdy chcą precyzyjnie opracować paznokcie i wały okołopaznokciowe.
Frezy diamentowe są ostre i bardzo wytrzymałe. Wyróżniają się tym, że nie mają widocznych nacięć. Element tnący znajduje się na wierzchniej części frezów pod postacią nasypu diamentowych opiłków. Dostępne są frezy diamentowe z bardzo drobnym, drobnym, średnim, grubym lub bardzo grubym nasypem. Frezy z pierwszych trzech kategorii nadają się do szeroko rozumianego szlifowania skóry, z kolei z dwóch ostatnich przede wszystkim do opracowywania zrogowaceń lub zgrubiałych paznokci.
Przy sprawnym posługiwaniu się narzędziem, frezy diamentowe dają naprawdę zadowalające efekty. Mimo wszystko zaleca się, aby po zakończonej pracy z ich udziałem użyć jeszcze polerki celem wygładzenia płytki paznokciowej.

Frezy kamienne

Wyróżnia się kamienie białe (naturalne Arkanzas) i różowe (syntetyczne). Frezy kamienne cechuje średnia ziarnistość. Można je stosować zarówno na mokro, jak i na sucho. Przeznaczone są do opracowywania skórek i bardzo delikatnych płytek. Z ich pomocą można zmatowić naturalną płytkę paznokciową, opiłować ją i usunąć skórki. Sprawdzają się także do obrabiania wału paznokciowego, skracania paznokci, szlifowania i wygładzania skóry, a także matowienia tipsów i hybryd. Frezy kamienne mają najkrótszą żywotność. 

Frezy ceramiczne

Są alternatywą dla frezów z węglika spiekanego. Choć różni je tworzywo, z jakiego je wykonano, to mają niemalże identyczne zastosowanie. Materiał służący do produkcji frezów ceramicznych tj. tlenek cyrkonu jest powszechnie wykorzystywany w stomatologii i protetyce. Z jednej strony cechuje go wysoka twardość, z drugiej jest bardzo podatny na kruszenie. Dlatego tak ważne jest, aby podczas wykonywania czynności podologicznych zachować szczególną ostrożność. Do zniszczenia frezu może dość podczas upadku – wtedy najprawdopodobniej się ukruszy.

Jak dobrać frezy? Najważniejsze parametry

Wybór frezów, co zresztą zostało już wyżej wspomniane, powinien być uzależniony od zadania, do którego wykonywania mają one posłużyć, ale nie tylko. Kluczowe znaczenie mają także możliwości frezarki. Dlaczego? Okazuje się, że nie każdy frez pozwoli osiągnąć oczekiwane rezultaty przy konkretnych ustawieniach urządzenia.

Zatem, wybierając frezy, należy zwrócić szczególną uwagę na takie czynniki jak:

  • materiał – podstawowe rodzaje tworzyw, z jakich są frezy, wymienione zostały wyżej;
  • średnica trzpienia – niektóre frezarki mają ograniczenia w zakresie maksymalnych frezów możliwych do użycia, dlatego przed zakupem należy upewnić się, czy dany frez można zamontować w maszynie;

Podczas używania istotny będzie dobór frezów w zależności od ich ustawienia. W tym przypadku wyróżnia się frez czołowy, współbieżny i walcowo-czołowy. Rodzaj ustawienia frezów również trzeba wziąć pod uwagę podczas zakupów.

Dezynfekcja i sterylizacja frezów – jak powinna wyglądać?

Zarówno przed pierwszym użyciem, jak i po każdym zastosowaniu, frezy powinny zostać poddane procesom dezynfekcji i sterylizacji. Zaniedbania w zakresie pielęgnacji frezów prowadzą do ich zniszczenia, a tym samym do skrócenia ich żywotności. Dlatego frezy powinno się regularnie sterylizować. Standardowa temperatura wykorzystywana do tego procesu to 134 stopni. Wyjątek stanowią tutaj frezy kamienne i polerki – w ich przypadku maksymalna temperatura wynosi 121 stopni.