• 26 April 2024

Agencja pracy – czy warto korzystać z ich pomocy

Agencja pracy – czy warto korzystać z ich pomocy. Agencje pracy to prywatne instytucje, które zajmują się świadczeniem usług związanych z pośrednictwem pracy w Polsce i za granicą, poradnictwem zawodowym, pracą tymczasową oraz doradztwem zawodowym. Pomagają również pracodawcom znaleźć odpowiednich pracowników. Agencje pracy istnieją niemal w każdym mieście, pełnią istotną funkcję. Mimo że bezrobocie nie jest duże, to wiele osób szuka pracy, chce zmienić aktualną na inną, lepszą, przekwalifikować się. Agencje legalnie działające w Polsce muszą posiadać certyfikat o dokonaniu wpisu do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudniania.

Agencje pracy – rodzaje

Na rynku funkcjonują agencje pracy, które mogę zajmować się szerokim zakresem świadczonych usług, są również takie, które świadczą pomoc w jednej dziedzinie.

Agencje pracy za granicą

Agencje pośrednictwa pracy działają na zlecenie zagranicznych pracodawców, dla których dużym ułatwieniem jest powierzenie procesu rekrutacji wyspecjalizowanym firmom. Szukają pracowników do pracy w Niemczech, Holandii, Austrii, Irlandii i wielu innych państwach, głównie w gastronomii, rolnictwie, budownictwie. Decydując się na skorzystanie z agencji, należy sprawdzić, czy agencja funkcjonują legalnie. Ważne, aby działała zgodnie z przepisami, a swoim pracownikom oferowała dobre warunki pracy, atrakcyjne wynagrodzenie i legalną pracę. Dobre agencje pracy za granicą załatwiają wszystkie niezbędne formalności, zajmują się całym procesem rekrutacji, przekazują potrzebne dokumenty, a również pomagają pracownikom znaleźć mieszkanie za granicą.

Agencje pracy tymczasowej

Są to instytucje, które zajmują się szukaniem pracowników tymczasowych, czyli takich, którzy zatrudnieni są tylko na określony czas lub sezon, pracują z reguły na umowę zlecenie. Skierowane są głównie dla uczniów, studentów i emerytów, którzy nie szukają stałego zatrudnienia, chcę jedynie dorobić. Pracownicy tymczasowi pracują często na część etatu, przez kilka godzin dziennie, w określone dni tygodnia. Agencje pracy tymczasowej zatrudniają pracowników nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Oferty zagraniczne można znaleźć głównie w okresie wakacyjnym, kiedy to poszukiwani są pracownicy tymczasowi do pracy w gastronomii, rolnictwie czy hotelarstwie. W Polsce pracowników tymczasowych można spotkać w dużych sklepach, zakładach produkcyjnych itp.

Agencje doradztwa personalnego

Agencje tego typu funkcjonują na innych zasadach. Pracują do osób, przedsiębiorstw, które szukają pracowników, a nie chcą przeprowadzać całego procesu związanego z zatrudnieniem. Agencje rekrutują pracowników na zlecone stanowiska. W agencjach doradztwa personalnego pracuje cały szereg specjalistów, którzy aktywnie uczestniczą w procesie rekrutacji. Dzięki znajomości psychologii czy socjologii potrafią znaleźć idealnych kandydatów. Z agencji tego typu korzystają duże przedsiębiorstwa świadczące różnorakie usługi. Agencje doradztwa personalnego rekrutują pracowników produkcji, handlu, ale również pracowników wyższego szczebla, informatyków, specjalistów ds. marketingu czy reklamy.

Agencje doradztwa zawodowego

Kolejny typ to agencje doradztwa zawodowego. Świadczą usługi dla osób, które nie mają sprecyzowanych planów na przyszłość, nie znają swoich mocnych stron, nie wiedzą, co chcieliby robić w życiu, w jakiej branży pracować. Pomagają również przedsiębiorstwom wielobranżowym w doborze pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Agencje pomagają absolwentom szkół w wyborze dalszej drogi zawodowej. Z ich usług korzystają też osoby, które przez dłuższy czas były wyłączone z rynku pracy, kobiety po urlopach macierzyńskich czy osoby po długotrwałych zwolnieniach.

Agencje pracy dla pracowników z Ukrainy

W ostatnich latach w Polsce obserwuje się napływ mieszkańców Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia. Aby ułatwić im znalezienie pracy powstały agencje, które specjalizują się w szukaniu pracy dla obcokrajowców z Ukrainy. Zatrudniani w nich pracownicy znają język ukraiński, oferują liczne oferty pracy, pomoc w znalezieniu mieszkania oraz załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności.

Jak funkcjonują pośrednictwa pracy?

Agencja pracy nie powinna pobierać opłat za znalezienie pracy oraz opłat za materiały szkoleniowe czy inne dokumenty, które przekazują swoim klientom. Jedyne opłaty, jakie może pobierać agencja to opłaty za badania lekarskie, koszty transportu oraz tłumaczenie niezbędnych dokumentów w obcym języku.

Oczywiście, agencje muszą zatrudniać pracowników zgodnie z obowiązującym prawem pracy. Wynagrodzenie, które oferują, nie może być niższe niż aktualna najniższa krajowa pensja, musi być wypłacane regularnie, praca musi odbywać się zgodnie z zasadami bhp. Agencje zarabiają na pracodawcach, którzy płacą im za znalezienie pracownika. Agencje dostają pieniądze jednorazowo albo za każdą przepracowaną godzinę przez znalezionego pracownika.

Czy warto korzystać z pośrednictwa pracy?

Agencje pośrednictwa pracy są idealną opcją dla osób, które nie znają rynku pracy. Są dobrym wyborem dla absolwentów, osób, które wracają zza granicy lub dla tych, którzy z jakiegoś powodu, przez dłuższy czas byli wyłączeni z rynku pracy. Agencje mają dużą liczbę ofert pracy, ponieważ niektóre firmy nie zamieszczają ofert na wolne stanowiska, tylko do od razu przekazują je do wybranej agencji. Agencje pomogę też napisać dobre CV, pomogą wybrać pracę dopasowana do umiejętności klienta. Dobre, legalne agencje zapewniają bezpieczeństwo, ponieważ w imieniu klienta zawijają formalności zgodnie z obowiązującymi przepisami.

szwedzki