• 12 July 2024
Implanty dentystyczne – zalety i wady

Implanty dentystyczne – zalety i wady

Implanty dentystyczne – zalety i wady: podjęcie decyzji o implantach dentystycznych wcale nie jest łatwe. Pacjenci często rozważają wszystkie za i przeciw. Korzystają również w tym celu z porad ekspertów. Dzieje się tak, ponieważ jest to związane głównie ze zdrowiem i jego poprawą. Ponadto proces ten pociąga za sobą znaczne koszty. Oczywiście implanty dentystyczne mają wiele zalet i są doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów z problemami stomatologicznymi. Należy jednak pamiętać, że produkt ten nie jest pozbawiony wad.

Nowoczesne rozwiązania ze stomatologii

Implanty dentystyczne mają wiele zalet. To sprawiło, że ich implantacja z czasem stawała się coraz bardziej popularna. Zabieg wykonywany jest przede wszystkim w celu zapobieżenia utracie masy kostnej, do której może dojść w przypadku utraty zębów. Utrata choćby jednego zęba może mieć dość poważne konsekwencje. Może to powodować utratę masy kostnej i oddzielanie się innych zębów.

Po umieszczeniu implantu zrasta się on z kością. Zapobiega to powstawaniu negatywnych zmian w jamie ustnej. Wypełnienia umieszczane na implantach nie wymagają szlifowania sąsiednich zębów, które zazwyczaj są zdrowe. Implanty dentystyczne są niezwykle stabilnym fundamentem dla koron, zębów i protez. Pacjenci poddawani zabiegom chirurgicznym nie muszą obawiać się ruchomych części. Nie było również problemów z wypadaniem lub przesuwaniem się protezy. Zastosowane implanty mogą służyć pacjentowi nawet do końca życia. Materiał jest biokompatybilny, dzięki czemu może być całkowicie wchłaniany przez organizm bez niepożądanych skutków ubocznych.

Implanty mogą być stosowane do uzupełniania pojedynczych braków zębowych, jak i wszystkich zębów. Prawie niewidoczne podczas noszenia. Korony, mosty czy protezy osadzone na implantach doskonale imitują naturalne zęby. Dzięki temu pacjent ma pewność, że nikt z jego otoczenia nie zauważy, że przeszedł operację. To znacznie zwiększa komfort w życiu codziennym. Dotyczy to również pokarmów, które są łatwiejsze do żucia. Po wszczepieniu implantu możesz funkcjonować tak, jakbyś miał naturalne, zdrowe zęby.

Wady implantów

Implanty dentystyczne – zalety i wady
Implanty dentystyczne – zalety i wady

Oczywiście implanty dentystyczne nie są produktami idealnymi, mają też pewne wady. Warto to wziąć pod uwagę decydując się na zabieg. Wadą implantów jest ich wysoka cena. W zależności od zabiegu implanty mogą kosztować nawet tysiące złotych. Oznacza to, że nie każdy może przeznaczyć na program tak dużą sumę pieniędzy. Oczywiście spojrzenie na koszt z perspektywy czasu może na dłuższą metę sporo zaoszczędzić. Jest to jednak argument, który uprawomocnia plany wielu pacjentów i może skutecznie odstraszyć od podjęcia agresywnej decyzji.

Zastosowanie materiałów biokompatybilnych w implantach dentystycznych daje bardzo wysoki stopień uniknięcia powikłań i skutków ubocznych. Ryzyka nie da się jednak całkowicie wyeliminować. Jest bardzo mało prawdopodobne, że organizm odrzuci implant. W dużej mierze zależy to również od samego pacjenta. Zła higiena jamy ustnej zwiększa ryzyko. Implanty dentystyczne nie wymagają specjalnych czynności ani specjalnych preparatów w celu zapewnienia prawidłowej higieny jamy ustnej. Wszystko, czego potrzebujesz, to tradycyjne, codzienne metody, z których każdy powinien korzystać. Niestety dzisiaj tak nie jest. Niektórzy pacjenci przywiązują niewielką wagę do zapewnienia właściwej higieny, co może skutkować różnymi powikłaniami, aw skrajnych przypadkach nawet odrzuceniem implantu.

Czy warto się zdecydować?

Najlepszą osobą, która pomoże Ci zdecydować, czy poddać się operacji wszczepienia implantów, jest dentysta specjalizujący się w implantologii. Specjalista będzie mógł najdokładniej ocenić, czy operacja jest konieczna i umieści pacjenta na odpowiedniej odbudowie protetycznej.

Stomatolodzy decydują o wszczepieniu implantów zębowych na podstawie diagnostyki rentgenowskiej i tomografii komputerowej. Ocenić jakość kości szczęki oraz stan przyzębia i dziąseł. Oceniane są również obszary braków zębowych. Ponadto przeprowadzono szczegółowe wywiady dotyczące ogólnego stanu zdrowia pacjentów. Po takich wizytach z pewnością uzyskamy wiele niezbędnych informacji i opinii z niezależnych źródeł. Ta cenna wiedza pozwoli Ci podjąć właściwą decyzję. Implanty zębowe to z pewnością produkty, na które warto zwrócić uwagę. Pozwolą Ci pozbyć się niektórych mankamentów w jamie ustnej oraz poczuć się pewniej i komfortowo w codziennym życiu.