• 21 April 2024

Emocjonujące i uroczyste pożegnanie pupila – tylko w krematorium dla zwierząt

Na terenie Polski jest zaledwie kilka zakładów, które zajmują się kreowaniem zwierząt. Można się zaskoczyć, jednak z ich usług korzysta spora rzesza osób. Emocjonujące i uroczyste pożegnanie pupila – tylko w krematorium dla zwierząt – to miejsce, w którym właściciele mają szansę pożegnać swojego pupila w godny sposób. Zatem, jeśli pragniesz dowiedzieć się, jak działają takie przedsiębiorstwa, przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim wiele ciekawostek na temat ceremonii, a także uzyskasz informacje, ile kosztują takowe usługi. 

Dlaczego właściciele decydują się na kremację zwierzęcia?

Decydując się na zakup lub adopcję zwierzęcia, pragniemy dać mu dom, miłość i przyjaźń. Staje się on naszym wiernym kompanem i członkiem rodziny. Spędzamy z nim sporo czasu, chodząc na spacery, bawiąc się, czy śpiąc w jednym łóżku. Gdy pupil zachoruje, martwimy się o niego, jak o najbliższych. Robimy wszystko, żeby był sprawny, a najważniejsze, żeby od nas nie odszedł. Los zwierzęcia jest dla nas niezwykle ważny, dlatego jesteśmy w stanie sporo zapłacić, żeby tylko pomóc przyjacielowi. W momencie, gdy dowiadujemy się, iż nasz kompan umiera, nasze serce pęka i nie potrafimy sobie znaleźć miejsca. Jest to szczególnie trudne dla osób, które same muszą podjąć decyzję o skróceniu cierpienia pupila i uśpieniu go. Jest to niezwykle bolesne dla właściciela i często skutkuje męczącymi wyrzutami sumienia. Jednak należy pamiętać o tym, że nie zawsze zakończenie życia jest najgorszym scenariuszem. W wielu przypadkach to po prostu zakończenie bólu pupila, który nie jest już w stanie funkcjonować. To odejściu pupila z tego świata, właściciele, chcąc mu podziękować za lata towarzystwa i miłości, decydują się na korzystanie z usług krematoriów dla zwierząt. Jest to sposób na emocjonujące i uroczyste pożegnanie ukochanego stworzenia.

Jak przebiega kremacja zwierząt?

Znaczna część krematoriów dla zwierząt oferuje dwie opcje pożegnania pupila. Pierwszą z nich jest kremacja indywidualna, podczas której spopielane jest tylko jedno zwierzę. Spalenie wykonywane jest w komorze kremacyjnego odpowiedniego pieca. Czas trwania procesu jest zależny od wielkości i wagi stworzenia. Prochy są odpowiednio zgarniane i umieszczane w urnie, która została wybrana przez właściciela. Kremacji może ulec tylko i wyłącznie ciało, bez żadnych dodatków. Z tego względu nie wolno zostawiać zwierzęciu nawet obroży. Krematoria dla zwierząt zgadzają się na uczestnictwo właścicieli podczas ostatniego pożegnania. Gdy czas kremacji dobiegnie końca, otrzymuje się urnę z prochami oraz certyfikat, zawierający datę spopielenia i podpis osoby, która wykonywała dany proces. W większości zakładów nie trzeba płacić za dłuższe przechowywanie zwierząt w chłodniach.

Istnieje również druga opcja, żeby pożegnać swojego zwierzęcego towarzysza. Jest to kremacja grupowa, podczas której spopielonych jest więcej ciał. Każde ze zwierząt pozostaje anonimowe, przez co na to rozwiązanie decyduje się dużo mniejsza liczba osób. Znaczna część krematoriów dla zwierząt nie zezwala na uzyskanie prochów. Tylko niektóre z nich dają każdemu właścicielowi symboliczną namiastkę.

Koszty skremowania zwierzęcia

Zastanawiasz się, jaki może być koszt uroczystego pożegnania pupila? Najtańszym rozwiązaniem jest kremacja grupowa, gdy zwierzę zostaje anonimowe i właściciel nie ma szansy na otrzymanie prochów. Co za tym idzie, odpada koszt zakupu urny. Duże znaczenie, jeśli chodzi o cenę, ma waga i wielkość stworzenia. Zwierzęta, które ważą poniżej 10 kg, można skremować nawet za 120 zł. Jeśli jednak właściciele pragną indywidualnie pożegnać ukochanego przyjaciela, będą musieli liczyć się ze znacznie większymi kosztami. Kremacja indywidualna to koszt od 600 zł nawet do 1000 zł (zwierzęta ważące ponad 60 kg). Należy jednak pamiętać, iż w większości krematoriów dla zwierząt do ceny spopielenia należy doliczyć koszt urny. Najpopularniejsze modele kosztują około 100 zł. Decydując się na zakład, warto zapytać, czy są firmą, która odbiera zwłoki znajdujące się w promieniu 50 km. Wiele przedsiębiorstw oferuje taką usługę i można na niej sporo zaoszczędzić. Dodatkowo warto wiedzieć, że jeśli chcemy skremować psa, który służył w policji lub wojsku, mamy szansę na duże zniżki. W wielu krematoriach dla zwierząt psy przewodnicy są spalani za darmo.

Dużo zakładów oferuje sprzedaż zdobionych urn i ramek, w których można umieścić odcisk łapy lub zdjęcie. Jedno z krematoriów w Polsce, umożliwia zakup żywicznego wisiorka zawierającego DNA pupila. Jednak taka pamiątka to koszt 1200 zł.

Czy warto żegnać pupila w ten sposób?

Odpowiedzi na to pytanie są różne. Jedni uważają, że korzystanie z usług krematoriów dla zwierząt to inwestycja w godne pożegnanie. Natomiast przeciwnicy twierdzą, iż jest to strata pieniędzy i zwykły, ludzki wymysł. Jednak ostateczna opinia należy do każdego z nas. Jeśli ukochane stworzenie było naszym najlepszym kompanem i traktowaliśmy je, jak członka rodziny, warto rozważyć opcję spopielenia, podczas której podziękujemy za wspólne lata i uroczyście się pożegnamy. Dla wielu osób, które same musiały podjąć decyzję o skróceniu cierpienia zwierzęcia, jest to oczyszczenie. Warto wziąć pod uwagę to, iż pogrzeb ma dla każdego inną wartość i inne znaczenie, dlatego należy uszanować każdą decyzję. Jeśli skorzystanie z krematorium sprawi, iż poczujesz spokój ducha, nie powinieneś się zastanawiać.