• 28 March 2024
Książki na jesienne wieczory

Książki na jesienne wieczory

Książki na jesienne wieczory – jesień nieodmiennie kojarzy nam się z krótkimi dniami i ciemnymi wieczorami, podczas których siadamy na kanapie z kubkiem herbaty oraz dobrą książką. O ile większość z nas nie ma wątpliwości co do tego, jak spędzać wieczory jesienią, o tyle problemem może być dobór odpowiednich pozycji literackich. Co czytać jesienią?

Powieść obyczajowa, kryminał, a może fantastyka?

Książki na jesienne wieczory
Książki na jesienne wieczory

Zacznijmy od tego, po jakie właściwie gatunki literackie warto sięgnąć jesienną porą? Otóż do wyboru mamy naprawdę sporo propozycji. Statystyki pokazują, że jesienią najchętniej sięgamy po powieści obyczajowe, chcąc sentymentalnie przenieść się do innego świata. Coraz więcej osób sięga po kryminały, dzięki którym nasze szare komórki pracują intensywnie, zastanawiając się nad ciągiem dalszym historii. Niektórzy bardzo chętnie czytają powieści z gatunku science fiction. Dużą popularnością cieszą się też książki podróżnicze, historyczne oraz różnego typu poradniki. Co więc czytać jesienią? Tak naprawdę wszystko zależy od naszych preferencji, a więc i od naszego gustu. Pamiętajmy, że jesienny wieczór z książką powinien być przede wszystkim przyjemny – skupmy się więc na tytułach, których czytanie daje nam radość. Niektórzy lubią zanurzyć się w sentymentalny czas wspomnień, jaki daje nam październik czy listopad. Inni natomiast chcą zapomnieć o przykrej aurze, przenosząc się do zupełnie odległego świata. 

Propozycje na jesienne wieczory

Szukając propozycji na jesienne wieczory, zastanówmy się, co właściwie chcielibyśmy przeczytać. Czy wolimy lekką i przyjemną powieść, a może jesteśmy przygotowani na nieco mocniejsze wrażenia? Oto kilka tytułów, które zdecydowanie są polecane na tegoroczną jesień https://literackigps.pl/moje-rankingi/.

“Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii”, Eliane Braun

Pierwsza propozycja idealnie wpisuje się w potrzeby osób, które chciałyby wybrać się w odległą podróż, a jednocześnie dowiedzieć się czegoś o współczesnym świecie. Autorka zabiera nas do Brazylii – ciepłej, słonecznej, ale też bardzo niebezpiecznej i nieco szarej, przytłoczonej smutną codziennością. Jak zapewnia, nie będzie to łatwa podróż, natomiast czytelnicy powrócą z niej całkowicie odmienieni.

“Lekcje chemii”, Bonnie Garmus

Kolejna książka to propozycja nie tylko dla kobiet, ale i dla mężczyzn, którym tematyka równouprawnienia nie jest obca. Akcja toczy się w latach 50. ubiegłego wieku, natomiast punkt wyjścia stanowi tutaj nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn w środowisku naukowym. Kolejne przygody bohaterki pokazują, że choć kobiety nie mają łatwo, to przyszła pora na zmiany, których po prostu trzeba się nauczyć i na które trzeba się odważyć.

“Wszystkie pieniądze świata”, John Pearson

Niektórzy z pewnością kojarzą tą książkę z hitem kinowym, jednak warto zapoznać się z nią również w wersji pisanej. Powieść traktuje o trzech pokoleniach rodziny potentatów naftowych. Choć wydaje się, że ich życie jest usłane różami, to tak naprawdę każdego dnia mierzą się oni z problemami, nie mogąc poradzić sobie nawet w prostych sytuacjach. Książka pokazuje, że pieniądze, choć ważne, nie mogą stać się jedynym celem życia i powodem do szczęścia.

“Niewinne ofiary”, Katarzyna Wołwowicz

“Niewinne ofiary” to książka stworzona z myślą o kobietach, które chciałyby oderwać się od swojej szarej rzeczywistości. Nie znajdziemy tutaj ckliwych historii ani happy endu – bo to nie powieść obyczajowa, a mrożący krew w żyłach kryminał. Nie bez powodu dedykowany jest wyłącznie kobietom o mocnych nerwach – ofiarami przestępstwa są bowiem dzieci. Czytelnicy śledzą historię, zaglądając w najciemniejsze zakamarki Jeleniej Góry.

“Ptakoterapia, jak przyroda uratowała mi życie”, Joe Harkness

Coraz więcej osób decyduje się przygarnąć zwierzę domowe, na przykład psa czy kota. Ptaki natomiast nie cieszą się dużą popularnością, co jest błędem! Autor książki przekonuje, że obserwowanie ich życia codziennego może stanowić formę terapii, i to w przypadku różnego rodzaju zaburzeń. Ta pozycja literacka dedykowana jest osobom, które szukają sposobów, aby poradzić sobie z problemami, lecz jednocześnie skierowana jest do terapeutów czy studentów psychologii, zainteresowanych niekonwencjonalnym leczeniem.

“Niespokojni ludzie”, Fredrik Backman

Na koniec warto przeczytać komedię traktującą o osobach pojmanych jako zakładnicy w czasie, gdy oglądali mieszkanie na sprzedaż. Wiele ciekawych zwrotów akcji, zaskakujące dialogi i nietypowe rozwinięcia sprawiają, że czytelnik może oderwać się na chwilę od szarej codzienności.

Ulubione pozycje na jesień

Jesienią możemy sięgnąć po książki, które kiedyś czytaliśmy i do których z chęcią powrócimy. Niemniej jednak warto też przyjrzeć się pozycjom, które niedawno pojawiły się na sklepowych półkach. Wiele z nich to doskonała odskocznia od codzienności, dzięki której możemy na chwilę zapomnieć o deszczu, ciemnościach za oknem czy problemach, jakie przynosi każdy dzień. Pamiętajmy, że to, czy jesienny wieczór będzie udany, zależy tylko i wyłącznie od nas i od tego, w jaki dokładnie sposób zdecydujemy się go spędzić. 

Literacki GPS – blog literacki
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203
04-078 Warszawa
604 810 444
www.literackigps.pl