• 12 December 2024
Kontener chłodniczy

Kontener chłodniczy

  • 0

Kontener chłodniczy to urządzenie z izolowanym korpusem wykonanym z pianki poliuretanowej. Agregaty wyposażone są w system chłodzenia, dzięki któremu temperatura wewnątrz kontenera utrzymywana jest w zakresie temperatur od -30 stopni do +25 stopni. Urządzenie jest obecnie aktywnie wykorzystywane do zamrażania produktów oraz przechowywania i transportu ich w postaci zamrożonej.

Obecnie kontenery chłodnicze praktycznie zastąpiły duże przemysłowe chłodnie i małe magazyny. Głównymi wyróżnikami tego urządzenia są łatwość montażu i transportu oraz solidne wykonanie. Jest to proste i ekonomiczne urządzenie, które może służyć nie tylko jako lodówka, ale również jako ogrzewane pomieszczenie magazynowe.

Projekt kontenera chłodniczego

Kontener chłodniczy
Kontener chłodniczy

Planując zakup lub leasing kontenera chłodniczego, najczęściej zadawane są pytania dotyczące jego obsługi, konserwacji, charakterystyki różnych modeli i marek. Standardowy morski kontener chłodniczy składa się z dwóch głównych elementów konstrukcyjnych – korpusu głównego oraz samej jednostki chłodniczej. Główny korpus produktu składa się z płyty warstwowej wykonanej z poliuretanu. Posiada obudowę w postaci arkusza duraluminium. Drzwiczki nadwozia wykonane są z tego samego materiału i posiadają blokadę zamykającą nadwozie. Na końcu korpusu znajduje się agregat chłodniczy oraz urządzenie elektroniczne, które automatycznie utrzymuje określoną temperaturę w kontenerze.

Instalacja kontenerów chłodniczych na miejscu

Potrzebujesz przechowywać ładunek, który jest ważny dla kontroli temperatury? Szukasz opcji na mały magazyn ze stałą wilgotnością i określoną temperaturą? Te zadania rozwiązują kontenery chłodnicze. Sprzedażą i wynajmem takiego sprzętu zajmują się wyspecjalizowane firmy, których eksperci udzielają kompleksowych porad dotyczących dalszego postępowania. Jednym z częstych problemów są konsekwencje błędu w montażu kontenera. Ten pozornie podstawowy problem jest często błędnie rozwiązywany. Niszczy to funkcjonalność i integralność sprzętu. Na co warto zwrócić uwagę?

Cechy konstrukcyjne kontenerów chłodniczych

Kontener chłodniczy to standardowe urządzenie z uszczelnionymi drzwiami i zainstalowanym chłodzeniem. Konstrukcja statku zawiera elementy przystosowane do różnych obciążeń mechanicznych. Dlatego w przypadku nieprawidłowego montażu łatwo uszkodzić karoserię i zniszczyć uszczelnienie drzwi. Nie zapominajmy, że pojemniki do zamrażania to coś więcej niż tylko duże pudła. Są to dość duże lodówki. Sprzęt ten wymaga regularnej konserwacji, diagnostyki i ewentualnych napraw.

Zobacz także:

Przygotowanie podpór kontenerów chłodniczych

Przed umieszczeniem kontenera w wybranym obszarze należy zwrócić uwagę na następujące kwestie. Jeśli stoi bezpośrednio na placu budowy, powinien być jak najbardziej płaski. Uderzenia nie są dozwolone. Jeśli instalacja odbywa się w blokach, muszą one być prostopadłe do tego samego poziomu i dokładnie pasować do geometrii kontenera. Bloków nie wolno montować między narożnikami. Maksymalne nachylenie dłuższego boku kontenera wynosi 2-3 stopnie. Ułatwi to przepływ wody podczas czyszczenia jednostki wewnętrznej.

Rozważ serwisowanie kontenerów chłodniczych

Często obok kontenera znajduje się ogrodzenie lub inny nieruchomy przedmiot. W takim przypadku odległość między ścianą kontenera a przeszkodą musi wynosić co najmniej 1,5 metra. W takim przypadku specjaliści od konserwacji będą mieli swobodny dostęp do dowolnej części kadłuba lub wyposażenia. Pamiętaj, że jeśli kontener zostanie pozostawiony na dłuższy czas, będzie musiał zostać podłączony do sieci.

Gdzie mogę uzyskać porady dotyczące instalacji kontenerów chłodniczych?

Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z firmą zajmującą się sprzedażą lub wynajmem kontenerów chłodniczych. Eksperci udzielą pełnych informacji na temat działania urządzenia. Pomogą również wybrać odpowiedni model lub obliczyć najbardziej ekonomiczną opcję w oparciu o Twoje możliwości.

Poznaj również:

Jak naprawić kontener chłodniczy?

Kupujesz lub wynajmujesz kontenery chłodnicze? Aby mogły w pełni wykorzystać swój potencjał, konieczna jest regularna konserwacja. Tak, współcześni producenci oferują swoim produktom wysoką niezawodność i długą żywotność. Są to jednak wciąż urządzenia wymagające skutecznych metod. Wydajne systemy chłodzenia, elektronika, a nawet obudowy wymagają stałego monitorowania i właściwej regularnej aktywności. Przestrzeganie zasad obsługi i konserwacji może przedłużyć żywotność kontenera chłodniczego. Ponadto ochroni Cię przed działaniem siły wyższej związanej z utratą lub uszkodzeniem Twoich towarów.

Cechy głównego korpusu kontenera chłodniczego

W rzeczywistości jest to solidna metalowa rama z wielowarstwową powłoką na zewnątrz, profilowaną blachą ze stali nierdzewnej od wewnątrz i pianką poliuretanową pośrodku. Przy nienaruszonej powłoce zewnętrznej mikroklimat wewnątrz może trwać dłużej niż jeden dzień, nawet gdy system chłodzenia nie działa.

Aby zapobiec ewentualnym problemom, usługi kontenerów chłodniczych obejmują inspekcje:

          • Integralność całego kontenera.
          • Zabezpiecz zewnętrzną i wewnętrzną warstwę metalu.
          • Niezawodność stałych osłon termicznych.
          • Stan uszczelnienia drzwi.

Kontrola sprzętu

Wszystkie informacje o stanie systemu są wyświetlane na urządzeniach cyfrowych. Umożliwia to przeglądanie kondycji urządzenia, na przykład z ostatnich 90 dni. Raport zawiera dane o tym, czy wystąpił problem z agregatem chłodniczym i dokładnie, gdzie jest problem. Jeśli coś zostanie znalezione, eksperci je wyeliminują. Jeśli nie, wykonaj rutynową konserwację, aby sprawdzić elementy, dokręcić złączki, wyczyścić rury, sprawdzić poziom czynnika chłodniczego i oleju oraz wymienić filtry. Po wyjęciu pojemnika jego wewnętrzną powierzchnię należy oczyścić i zdezynfekować.