• 23 April 2024
Jaki klej do dywanów jest najlepszy?

Jaki klej do dywanów jest najlepszy?

Jaki klej do dywanów jest najlepszy? Ze względu na atrakcyjną cenę coraz więcej osób decyduje się na zakup wykładziny dywanowej. Do tego wizualnie prezentuje się ciekawie i pewnie dlatego tak wiele osób decyduje się na jego zakup. Jakie rodzaje klejów do dywanów możemy wyróżnić? Jakie są praktyczne wskazówki dotyczące kleju do dywanów? Jak przygotować podłoże pod wykładzinę? Co warto wiedzieć o kleju do podłóg? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższych artykułach, do których lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Kleje do dywanów — rodzaje

Jaki klej do dywanów jest najlepszy?
Jaki klej do dywanów jest najlepszy?

Jeśli zależy nam na prawidłowym montażu wykładzin dywanowych, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni klej. Jego wybór nie należy do najłatwiejszych, biorąc pod uwagę, jak wiele różnych produktów można znaleźć na rynku budowlanym. Może przybierać różne formy w zależności od rodzaju podłoża i składu kleju. Najczęściej są to kleje do wykładzin PCV, kleje do linoleum, lejki winylowe, kleje poliuretanowe, kleje na rzepy. Co ciekawe, kleje gumolitowe mogą nawet łączyć duże i ciężkie elementy. Co do gumy – polecana jest do parkietów. Kleje na rzepy nadają się do stosowania w dywanach z igłowanych włókien lub samoukładających się płytkach dywanowych. Jak widać, bardzo ważne jest, aby klej pasował do podłogi, którą zdecydujemy się położyć.

Kleje do dywanów dzielą się generalnie na kleje specjalne, kleje akrylowe i kleje dyspersyjne. Ta pierwsza cecha polega na tym, że mają środek grzybobójczy, który w niektórych przypadkach okazał się darem niebios. Jeśli chodzi o kleje dyspersyjne, są one najczęściej stosowane w przypadku ogrzewania podłogowego. Jednak dobrze sprawdza się również w przypadku brudnych/winylowych podłóg. Kleje akrylowe są mieszaniną konserwantów i żywic. Charakteryzują się dużą wytrzymałością na obciążenia, a jednocześnie nie zawierają toksycznych rozpuszczalników. Dlatego ostateczna decyzja o wyborze kleju powinna opierać się na wybranej przez nas wykładzinie podłogowej.

Praktyczne porady dotyczące klejów do dywanów

wykładzina obiektowa Kraków
wykładzina obiektowa Kraków

Zanim przystąpimy do jakiejkolwiek czynności związanej z montażem wykładziny dywanowej, warto poznać kilka praktycznych wskazówek, które mogą znacznie usprawnić realizację niektórych procesów. Po pierwsze, klejenie jest znacznie łatwiejsze niż izolowanie płaskiego dachu. Aplikacja kleju do wykładzin podłogowych nie jest zbyt trudna. Liczy się jednak ponadprzeciętna precyzja aplikacji kleju, a także płaskość podłogi. Pamiętaj, że wykładziny PCV przed klejeniem należy odpowiednio rozprowadzić, abyśmy mogli wyeliminować zagniecenia. Zanim wybierzemy klej do dywanów czy wykładzin, musimy najpierw zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, takie jak taśma dwustronna. Tego typu dodatki są w stanie zabezpieczyć miejsce pracy przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa związanego z użytkowaniem wykładzin podłogowych. Kupując taśmę dwustronną możemy zapobiec przesuwaniu się podłogi po podłodze, co jest oczywiście genialnym rozwiązaniem. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że klej pełni również funkcję ochronną. Dzięki niemu pod dywan nie dostanie się woda ani brud. Jest to szczególnie ważne w łazienkach, toaletach i kuchniach, gdzie wilgotność powietrza jest nieco wyższa.

Jak przygotować podłoże pod wykładzinę?

Układanie wykładzin PCV nie jest warstwą izolacyjną na dach – w tym przypadku czynność będzie znacznie prostsza. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że nawet na starych elementach można położyć wykładzinę, jednak w tym przypadku bardzo ważna jest stabilność podłoża. Musi być również jednolita, sucha i trwała. Jeżeli podłoże nie spełnia standardów to czeka nas dużo pracy. Musimy naprawić starą podłogę. Jeśli ma zostać położony nowy podkład podłogowy, pierwszą rzeczą do zrobienia jest upewnienie się, że parkiet jest równy. Jeśli nie – nie obejdzie się bez wylewki samopoziomującej. Warto również upewnić się, że podłoże jest całkowicie suche i czyste. Wilgotność nie powinna przekraczać 2% dla zaprawy cementowej i 1,5% dla zaprawy anhydrytowej. Pod dywanik umieszczona jest specjalna poduszka. Z tego powodu dywany komercyjne będą bardziej płaskie i miękkie dla stóp.

Montaż dywanów i klejów — co powinieneś wiedzieć?

W zdecydowanej większości kleje do dywanów są gotowe do użycia, czyli nie wymagają mieszania. Wystarczy dokładnie wymieszać zawartość. Klejenie jest w praktyce bardzo łatwe. Papier jest zwijany na pół, a odsłonięta powierzchnia jest pokryta klejem. W tym celu użyj plastikowej pacy zębatej. Oczywiście nie możemy go opuścić na podłoże pokryte klejem, dopóki nie zostanie osiągnięta zadowalająca lepkość. Teraz przyklejamy dywanik do podłogi i ostrożnie dociskamy. Możemy użyć wałka, który nam to ułatwi.