• 18 April 2024

Jak przygotować ciągniki rolnicze oraz maszyny do sezonu?

Jak przygotować ciągniki rolnicze oraz maszyny do sezonu? Wiosna w pełni, przychodzi więc pora na wykonanie pierwszych cięższych prac na polach, takich jak choćby koszenie traw. Zanim zaczniemy, powinniśmy porządnie przejrzeć stan techniczny naszego ciągnika rolniczego. Będzie to dla niego mocny start sezonu, dlatego należy zadbać o olej w silniku i skrzyni biegów, podnośnik hydrauliczny oraz filtry. Nie można też zapomnieć o maszynach, które będziemy wykorzystywali. Podczas koszenia łąk najczęściej wykorzystywana będzie kosiarka rotacyjna, a następnie przewracarka karuzelowa. Sprawdzamy w jaki sposób zapewnić wszystkim tym maszynom możliwie najlepsze wejście w sezon.

Ciągnik – rzecz najważniejsza

Na wsi wszystko zaczyna się i kończy na ciągniku rolniczym. Dlatego też powinniśmy dbać o jego stan najlepiej, jak to jest tylko możliwe. W tym celu pierwsze co zrobimy, zanim rozpoczniemy cięższe prace, to wymieńmy olej w silniku. Powinno się to robić przynajmniej raz do roku, a jeśli maszyna pracuje bardzo ciężko, to nawet częściej. Podczas zalewania nowego oleju należy koniecznie zajrzeć do filtra. Starsze traktory posiadają wersję odśrodkową, którą musimy samodzielnie wyczyścić. Natomiast najnowsze maszyny mają już tradycyjny, przykręcany filtr, którego wymiana jest bardzo szybka i łatwa. Należy tylko zakupić odpowiedni nowy wkład i dokonać prostej wymiany, która nie zajmie nam więcej niż kilka minut. Jeżeli dawno nie był wymieniany olej w skrzyni biegów, należy również zająć się tą kwestią, zanim rozpoczną się cięższe prace w sezonie.

Wałki przekaźnikowe

Sam traktor to jednak nie wszystko. Niezmiernie istotne są maszyny, które do niego podłączamy. By przekazać do nich moc i napęd, stosuje się specjalne wałki. Te mogą być mniej lub bardziej zużyte, jednak przede wszystkim powinny zapewnić bezpieczeństwo. Dlatego też zadbajmy o to, by miały kompletne osłony, a ich zaczepy pasowały do tych, które posiada nasz ciągnik rolniczy. Nie wolno używać wałka tzw. starego typu z nowym ciągnikiem, ponieważ nie będziemy mieli możliwości poprawnego jego zabezpieczenia. Każda osoba, która pracuje w rolnictwie, wie doskonale czym może się skończyć spadnięcie lub rozpięcie się wałka w czasie pracy silnika. Pomijając fakt, że elementy mogą polecieć w bok i uderzyć człowieka, to może również dojść do zniszczenia wszystkiego, co znajduje się na tylnej części traktora. Dlatego właśnie, jeżeli widzimy że nasze wałki są już w złym stanie, to przed pierwszymi intensywnymi pracami w sezonie powinno się koniecznie je wymienić na nowe. Nie są specjalnie drogie, a pamiętajmy że bezpieczeństwo nie ma ceny.

Maszyny rolnicze

Kolejna sprawa to maszyny, których będziemy używać w gospodarstwie. Jak bowiem wiadomo, same ciągniki rolnicze to nie wszystko. Dopiero gdy zostanie do nich podpięty odpowiedni sprzęt, potrafią pokazać w pełni swoją siłę i przydatność. Wiosną zazwyczaj zaczyna się od pokosu łąk i pastwisk, do czego większość polskich rolników wykorzystuje kosiarki rotacyjne (bębnowe). Zanim więc nadejdzie pora na ich użycie, należy odpowiednio te maszyny przygotować. Przede wszystkim przejrzyjmy wszystkie punkty smarownicze i jeżeli jest taka potrzeba, dołóżmy odpowiednią ilość smaru towotnicą. Następny etap to sprawdzenie łożysk, stanu i naciągu pasków, a także samych noży koszących. W przypadku kosiarek rotacyjnych stosowany jest bardzo długi pas, który należy wymieniać średnio raz na sezon. Dobrze jest więc zrobić to zawczasu, ponieważ zerwanie się go w czasie prac na polu nie byłoby niczym miłym. Jeżeli noże w kosiarce są już tępe i bardzo wysłużone, to również teraz jest moment na to, by zająć się ich wymianą na nowe. Części możemy zakupić w sieci, dzięki czemu będą one nieco tańsze, a jeśli zamówimy wiele rzeczy naraz, to szybko załatwimy wszystkie problemy z ciągnikami oraz maszynami.

Test prawdę nam powie

Osoby, które posiadają duże gospodarstwa i gdy zaczynają się już intensywne prace nie mają na nic czasu, powinny odpowiednio wcześnie dokonać testu zarówno ciągnika jak i maszyn. Dzięki temu, jeżeli miałoby dojść do jakichś usterek, bądź miałyby się ujawnić jakieś wady, dostrzeżemy je zanim zacznie się majowy pokos łąk. Zacząć najlepiej wtedy, gdy wymieniamy olej w traktorze. Podepniemy do niego kosiarkę i skośny na próbę niewielki fragment. W czasie testu dokładnie sprawdzajmy czy wszystko działa poprawnie. Traktor nie może się nadmiernie grzać, nie mogą pojawiać się wycieki oleju ani wody / płynu chłodniczego. Ciągniki rolnicze nie powinny też nadmiernie dymić ani tracić mocy, bądź trudno odpalać. Mogą to być bowiem symptomy nadchodzącej awarii układu zasilania paliwem, bądź też samego silnika. Następnie przyjrzyjmy się pracy kosiarki oraz przewracarki karuzelowej do siana. Podepniemy każdą z tych maszyn do traktora, załóżmy wałek napędowy i przejedźmy się. Od razu będziemy mogli ocenić czy paski się nie ślizgają i ewentualnie zwiększyć ich naciąg, gdyby powyższa sytuacja miała miejsce. Mając tak przygotowany park maszynowy jesteśmy w 100% przygotowani do sezonu intensywnych prac. Na pewno nie zdarzy nam się żadna nieprzewidziana awaria, której można było wcześniej zapobiec. Wystarczy tylko poświęcić trochę czasu i zająć się stanem technicznym każdego urządzenia.