• 23 April 2024
Ile trwa pogrzeb

Ile trwa pogrzeb

Organizacja pogrzebu to ogromne wyzwanie dla rodziny. Bliscy borykają się z z żałobą, a jednocześnie muszą znaleźć siły na zorganizowanie ceremonii. Jest to dla nich bardzo trudny czas, dlatego warto szukać pomocy i nie zostawać z tym samemu. Najczęściej takim wsparciem w organizacji są firmy pogrzebowe, które  doskonale znają wszelkie procedury. Warto również takich informacji poszukać w internecie. Taka wiedza na pewno ułatwi nam załatwienie wszystkich potrzebnych rzeczy. Ile trwa pogrzeb?

Co należy załatwić przed pogrzebem?

Lista rzeczy, które należy załatwić przed pogrzebem jest naprawdę długa. Pierwszym i najważniejszym dokumentem do załatwienia wszelkich spraw jest akt zgonu. Otrzymujemy go w odpowiednim urzędzie gminy po dostarczeniu karty zgonu, w której podana jest data, godzina i przyczyna zgonu. Dokument ten wydawany jest przez szpital bądź lekarza pierwszego kontaktu. Następnym krokiem jest znalezienie odpowiedniej firmy pogrzebowej. To ona zajmie się odebraniem ciała z miejsca zgonu. Duże zakłady mają swoje własne chłodnie, w których przechowują ciała. Mniejsze korzystają z możliwości wynajmu. Przechowanie ciała wiąże się z dodatkowymi kosztami dla bliskich. Każda doba może kosztować kilkaset złotych.

Ile trwa pogrzebAby móc otrzymać pieniądze ze specjalnego zasiłku to musimy złożyć wniosek do zus. Większość przypadków kwota ta wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów związanych z pochówkiem. Czasem jednak rodziny muszę cześć dołożyć z własnych środków. Wszystko zależy od kosztów firmy, opłaty za pogrzeb czy ceny za trumnę. W następnej kolejności, po konsultacji z firmą pogrzebową, ustalamy z księdzem datę i godzinę pogrzebu. W naszym kraju najczęściej chowamy zmarłych kilka dni po śmierci. Termin ten się wydłuża, gdy na przykład musi być wykonana sekcja zwłok. Najczęściej przy ustalaniu terminu pogrzebu musimy również zamówić organistę. Na uroczystość pogrzebową na cmentarzu możemy także wynająć osobę grającą na trąbce. Do zadań rodziny należy również dostarczenie ubrań dla zmarłego. Ubraniem i przygotowaniem ciała do pogrzebu zajmuje się już najczęściej sama firma pogrzebowa. Na koniec powinniśmy pomyśleć o urządzeniu stypy. W naszym kraju zwyczajowo przygotowuje się konsolację dla najbliższej rodziny, przyjaciół i sąsiadów.

Długość trwania pogrzebu

Jeśli chodzi o długość trwania ceremonii pogrzebowej to wszystko zależy od tego na jaki format się zdecydujemy. W przypadku pogrzebu świeckiego uroczystość trwa zaledwie kilkanaście minut. Ceremonia kościelna trwa zdecydowanie dłużej. Cała uroczystość zaczyna się od mszy świętej w kościele lub kaplicy cmentarnej. Jest to uroczysta eucharystia, która trwa zazwyczaj około godzinę. W jej trakcie ksiądz wygłasza homilię, w której odwołuje się do życia zmarłego. Po zakończonej mszy świętej wierni udają się na cmentarz. W zależności od parafii panują różne zasady, co do transportu na cmentarz. Niektórzy tradycyjnie idą w kondukcie żałobnym na pieszo a inni decydują się na dojazd samochodami. Często uzależnione jest to od odległości kościoła do cmentarza i pogody. W przypadku pierwszego konduktu czas trwania pogrzebu znacznie się wydłuża.

Po dotarciu na cmentarz rozpoczyna się druga część pogrzebu – ostatnie pożegnanie. To tutaj bliscy żegnają się ze zmarłym, ksiądz wypowiada ostatnie modlitwy i śpiewa pieśni żałobne. Pogrzeb kończy się, kiedy trumna umieszczana jest w dole. I tu również w zależności od zwyczajów  grób jest od razu zasypywany bądź przykrywany stelażem. Cała uroczystość może trwać około 2 godziny.  Wszystko będzie zależało   od wielu wymienionych wcześniej elementów. Jeśli msza odbywa się w kaplicy cmentarnej to całość trwa trochę ponad godzinę.

Jak wygląda pogrzeb, gdy palimy ciało?

Coraz częściej  bliscy decydują się na spalenie ciała zmarłych. Związane jest to z wieloma aspektami. W dużych miastach coraz bardziej brakuje miejsca do pochówków, chowanie urny z prochami zajmuje zdecydowanie mniej powierzchni. Taka decyzja jest również często potraktowana zmienionym ciałem zmarłego. Bardzo często zdeformowane ciało chorego czy osoby po wypadku lepiej jest spalić. Bliscy którzy decydują się na taką formę pochówku zastanawiają się, jak wygląda taka forma pogrzebu. Różni się ona przede wszystkim tym, że jest dodatkowa ceremonia w miejscu palenia zwłok. Najczęściej w takim miejscu pojawia się tylko najbliższa rodzina, a reszta gromadzi się już na tradycyjnym pogrzebie. Takie złożenie prochów do urny trwa zazwyczaj kilkanaście minut.

Wcześniej wiele osób miało problem z pogrzebem kościelnym w przypadku palenia ciała. Księża źle patrzyli na taką formę chowania zmarłego. Wiązało się to z błędnym rozumieniem późniejszego zmartwychwstania ciał. Zmarły, którego ciało spalono miał nie dostąpić powszechnego zmartwychwstania. Oczywiście obecnie kościół oficjalnie nie ma nic przeciwko, jednak w praktyce możemy trafić na opór. Wielu księżom nadal nie podoba się ta forma chowania. Musimy też pamiętać, że chowanie urn odbywa się w wyznaczonych miejscach i nie  na każdym cmentarzu można to zrobić.