• 25 April 2024

Cechy laptopów biurowych

Cechy laptopów biurowych. Nowoczesne biuro nie może obyć się bez laptopa. Informatyzacja objęła wszystkie dziedziny życia i działalności gospodarczej. Laptop biurowy to nośnik wszelkiej dokumentacji firmy i urządzenie do tworzenia dokumentów. Pracownicy spędzają przy komputerach prawie całą dniówkę.  W ostatnich latach dokonała się wymiana dużych, zajmujących wiele miejsca i nieporęcznych komputerów stacjonarnych na laptopy. Notebooki są lekkie, niewielkie, zapewniają użytkownikowi mobilność. Mogą z nich korzystać pracownicy, którzy często załatwiają sprawy służbowe poza siedzibą firmy.  Laptopa można zabrać na spotkanie z klientem lub kontrahentem i przedstawić najważniejsze informacje, prezentację multimedialną, schematy, wyliczenia, zdjęcia i inne materiały. 

Najważniejsze cechy laptopa biurowego

Laptop do pracy różni się od komputerów dla graczy, czy pasjonatów nagrywania filmów. Nie musi być wyposażony w najnowocześniejsze karty graficzne i najnowsze generacje procesorów.  Laptop do biura jest sprzętem konkurencyjnym cenowo, za który trzeba zapłacić znacznie mniej niż za laptop dla graczy.  Jego zaletą jest zużywanie niewielkiej ilości prądu. Nie ma potrzeby kupowania laptopa z dużą ilością rdzenia, przepłacania za niego, skoro i tak nie skorzysta się z pełni możliwości urządzenia. Do prac  biurowych wystarczy dwurdzeniowy, niskonapięciowy procesor. W laptopie biurowym konieczna jest duża ilość pamięci RAM. Nigdy nie jest jej za dużo. System operacyjny i tak wykorzysta RAM optymalnie. Minimum to 4 GB, ale najlepiej, aby pamięć RAM wynosiła 8 GB lub laptop miał możliwość rozszerzenia RAM-u w przyszłości.

Rola pamięci RAM w laptopie biurowym

Pracownik biurowy obejdzie się bez najnowszych modeli kart graficznych, ale nie bez pamięci RAM, która pozwala na działanie wielu jednocześnie uruchomionych programów, np.: arkuszy i dokumentów.  W biurze powstaje różnorodna dokumentacja, która musi być przechowywana w pamięci operacyjnej. Laptop do biura musi mieć dwa gniazda pamięci, ale pamięć powinna być osadzona w jednym gnieździe. Najlepiej, aby drugie gniazdo było wolne i przeznaczone na przyszłą rozbudowę o kolejną kość 8GB. Do pracy w biurze najlepiej wybierać laptopy posiadają dwa gniazda pamięci, a ilość pamięci będzie osadzona na jednym gnieździe. W laptopie do biura drugie gniazdo powinno pozostać wolne na przyszłą rozbudowę o kolejną kość 8GB. Biura wykorzystują pamięć do granicy 16 GB. Większa pamięć RAM potrzeba jest tylko w przypadku dużych przedsiębiorstw, w których funkcjonują bardzo rozbudowane bazy danych.

Laptop na wiele godzin

Praca w biurze jest specyficzna – opiera się głównie na korzystaniu z komputera. Dlatego użytkownicy wymagają, aby laptop do biura funkcjonował na jednym doładowaniu przez 8 godzin. W końcu nikt nie wyobraża sobie codziennych utrudnień w pracy z powodu ładowania laptopa.  Standardowym wyposażeniem takiego sprzętu są: pojemny akumulator, czytnik kart pamięci, Wi-Fi i Bluetooth, twardy dysk SSD. Niezbędna jest wysokiej jakości obudowa z tworzywa lub metalu.  Najważniejsza jest wodoodporna klawiatura. Funkcjonalny laptop do biura powinien być lekki – ważyć maksymalnie 2-3 kg. Wymagane są złącza USB 3.0 i USB 2.0.  Istotną kwestią jest bezpieczeństwo przechowywanych danych – laptop powinien mieć wgrane programy podwyższające bezpieczeństwo przechowywanych informacji i dokumentów. Czytnik linii papilarnych to dobry pomysł, ponieważ gwarantuje, że do laptopa nie będą miały dostępu osoby nieuprawnione.

Szybki twardy dysk

Laptopy do biura potrzebują nowoczesnych dysków twardych, np.: SSD. Jego zaletą jest to, że  przyspiesza pracę  komputera nawet dziesięciokrotnie w stosunku dysku starszego typu. Dysk SSD uruchamia system w niecałą minutę i daje możliwość jednoczesnego używania wielu aplikacji, systemów korporacyjnych i innych programów biurowych. Cenione są laptopy biurowe, które cechują się energooszczędnością.

Znaczenie dobrej matrycy dla ochrony wzroku pracownika

Praca biurowa w dużej mierze opiera się na korzystaniu z laptopa. Pracownik przez kilka godzin wykonuje swoje obowiązki z użyciem komputera. Ma to duży wpływ na wzrok człowieka. Po dniu pracy osoba spędzająca 8 godzin przy komputerze odczuwa dyskomfort w postaci zmęczenia wzroku lub senności. Dlatego też wybierając laptop do biura, trzeba kupić sprzęt mający najwyższej jakości matową matrycę, która nie odbija światła i umożliwia pracę w dni słoneczne lub przy intensywnym oświetleniu. Do pracy biurowej wystarczą zintegrowane karty graficzne, w których można tworzyć nawet nieskomplikowane animacje.

Laptopa do biura nie wymienia się co kilka miesięcy. Przedsiębiorcy wolą je rozbudować, dokupić potrzebne akcesoria i korzystać przez kilka lat. Idealny laptop do biura musi być wydajny, energooszczędny, mieć możliwość podłączenia innych urządzeń multimedialnych.  Pożądana jest podświetlana klawiatura. Laptop biurowy musi być urządzeniem o niewielkiej wadze, ponieważ często jest przenoszony w różne miejsca, choćby na spotkania, czy na narady.